Öğretmen Diyarı

Ders Programları Süt İzni Kullanan Öğretmenlerin Taleplerine Göre Belirlenmesi Talep Edildi!

Bakanlık yazısında, kanunun ruhuna uygun olacak şekilde süt iznini kullanmak isteyen öğretmenler ve eğitim kurumu idarecilerinin işbirliği yaparak, hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt izninin kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istedi.

Ders programı süt izni istekleri göz önünde bulundurularak yapılmalı

Milli Eğitim Bakanlığı yazısında, 657 sayılı Kanunun 104'ncü maddesi D fıkrası ve 36'ncı maddesi 4'ncü fıkrası hatırlatılarak, "Buna göre öğretmenler eğitim-öğretim hizmetlerini haftalık ders programları bütünlüğü içerisinde yerine getirmek durumundadır ve bu yönüyle çalışma saatleri diğer devlet memurlarına göre meslek olarak farklılık arz etmektedir. Bakanlığımızın eğitim öğretimdeki hedefleri doğrultusunda uluslararası eğitim standartlarına yakalanması, her kademede kaliteli ve çağdaş eğitimin oluşturulması için zamanın iyi kullanılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi zorunluluktur. Kuşkusuz eğitim-öğretim gibi hayati önem taşıyan son derece önemli bir görev yürüten öğretmenlerimizin bu durumun bilincinde ve süt izni haklarını kullanırken ders görevinin aksamaması, hizmetin gereklerinin yerine getirilmesi hususunda gerekli özeni göstereceklerine inancımız tamdır. Bu bağlamda, ikili öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının; hangi dönemde görev yapmak istedikleri göz önünde bulundurularak düzenlenmesi, tekli öğretim yapılan eğitim kurumlarında görev yapan sınıf öğretmenlerinin haftalık ders programlarının ise öğretmen ile okul idaresi işbirliği içerisinde dersleri aksatmayacak bir şekilde düzenlenmesi, diğer alanlarda görev yapan öğretmenlerin ders programlarının süt izni istekleri de göz önünde bulundurularak, dersleri aksatmayacak bir şekilde düzenlenmesi gerekmektedir." ifadelerine yer verildi.

Bakanlık yazısını, hiçbir tarafın mağdur edilmeden süt iznini kullanılmasının sağlanması hususunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini isteyerek bitirdi.

Kaynak: www.memurunyeri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol