Öğretmen Diyarı

DEĞERLER EĞİTİMİNDE YALNIZ KALMIŞ NEFERLER:ÖĞRETMENLER

 Gün geçmiyor ki Türk Eğitim-Öğretim camiası yeni bir fikir, adım ya da atılımla anılır olmasın. Bunların pek çoğu da iyi niyetli teşebbüslerdir, şüphemiz yok. Bu adımların belirli bir alt yapıya dayanıp dayanmadığı yahut sistem üzerindeki bu sık oynamaların sistem tarafından kaldırılıp kaldırılamayacağı ve bütün bunların öğrenci, öğretmen, veli ve toplum üzerindeki etkisi tartışılabilir, hal-i hazırda tartışılmaktadır da. Ancak benim burada anlatmak istediğim mevzu, bütün bu adımların ötesinde, bunların sadece biriyle ilintili.


            Değerler eğitimi son zamanlarda çokça dillendirilen ve okulların çalışma programlarında üst düzey önem arz etmeye başlayan bir kavram olarak karşımıza çıkmakta. Bu son derece gerekli adım acaba amacına ulaşıyor mu? Ulaşabiliyor mu? Öğretmenler bu eğitim sürrecinde ne denli etkili olabiliyorlar? Bunun üzerine biraz kafa yoralım istiyorum.

            Belirli bir program dâhilinde öğretmenler tarafından öğrencilere aşılanmaya çalışılan bu “değerler”, okuldan çıkıp da hayata karışınca öğrencilerin yaşamında yer bulmaya devam ediyor mu? Veli, toplum ve medya ne derece öğretmen ile iş birliği içerisinde?  Onların işbirliği olmaksızın öğretmenlerin bu konuda başarıya ulaşmaları ne derece mümkün?

            Modern yaşamın getirdiği maddi-manevi pek çok sıkıntı ile baş etme çabasında olan veliler çoğunlukla evlatlarına gerekli ilgiyi gösteremiyorlar. Teknoloji ortamı, televizyon ve sosyal medya, anne babaların ve aile büyüklerinin doğurduğu boşluğu doldurmakta ilk sıraları çekiyor. Ve maalesef bu elektronik kültür ortamları, “değerler eğitimi” açısından öğretmenlerin aksi yönünde çocuklarımızın ve gençlerimizin bilinçaltına işlemekten geri durmuyor.  Bunun neticesinde, yekûnda bir ileri iki geri mantığıyla ilerleyen bu değerler eğitimi sürecinden beklenen verimi almak mümkün görünmüyor.

            Örnek vermek gerekirse, aynı yönde eğilim gösteren televizyon programlarından sadece birini ele almakla yetinelim. Öğrencimin elbisem ile ayakkabım arasındaki uyumsuzluktan dem vurması sonucu,onun  etkisinde kalarak bana eleştiride bulunduğu televizyon programını izleme ihtiyacı duydum. “Bu Tarz Benim” adlı bu yarışma programı, değerler eğitiminin cılız bir neferi olan benim korkunç güçlü ve büyük bir rakibim olarak gözlerimin önünde belirdi. Ruhlara işleme amacında olan ben, şekli hayatın merkezine koyan bu programla ne derece rekabet edebilirim diye sordum kendime. En çok izlenen televizyonların reyting rekorları kıran programları hep ruhları tahrip üzerine kurulmuş. Arkadaşının paçalarından tutup alaşağı etme, hakaret ve hakir görme üzerine kurgulanmış bu tarz programlar, evlatlarımızı çepeçevre sarmış durumda.

            Bu yayın politikaları bir tarafta güçlenerek sürerken, öğretmenler vasıtasıyla okullarda sürdürülmeye çalışılan değerler eğitimi faaliyetlerinden ne derece verim beklenilmeli? Acaba bu adaletsiz yarışta öğretmenlerin elini güçlendirmek için bakanlığımız ve diğer kurumlar her hangi bir önlem almayı düşünmüyorlar mı? Evet , yeni nesil biz öğretmenlerin eseri olacak; ancak bir heykeltraş titizliğiyle işlediğimiz öğrenciler,etraftan gelen kar-boran ve fırtınalara karşı korunaksızken oluşturduğumuz bu yapıları nasıl sağlam tutacağız?

            Öğretmenler olarak biz, emeklerimizin zayi olmasını istemiyoruz. Öğrencilerimizin, evrensel ve milli değerler üzerine inşa olmuş karakteri yüksek bireyler olmasını arzuluyoruz. Bu anlamda, yönetmeliklere ve  çalışma planlarına hapsolmuş, hayata uyum sağlamaktan uzak her türlü programı yetersiz buluyoruz.  Eğer “Değerler Eğitimi” politikası gerçekten önemseniyorsa, bakanlığımızın öncülüğünde sivil toplum örgütlerinin ve medyanın bizimle işbirliği içerisinde olmalarını talep ediyoruz.


Yasemin GÖKÇE

02.03.2015


mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim