Öğretmen Diyarı

Danıştay'dan Öğretmenlerin Seminerleri İle İlgili Önemli Karar
Danıştay öğretmenlere mesai saatleri dışında verilen kurs ve seminerlerin dinlenme hakkının idarenin göz önünde bulundurması ve buna göre tarih ve saat belirlenmesi gerektiği kararını verdi. Fatih Projesi Eğitimde Teknoloji Kullanımı Kursuna katılmak üzere görevlendirildiği halde verilen seminere dilekçe ile katılamayacağını bildirmesine rağmen seminere katılmadığı için öğretmen hakkında soruşturma açılmış ve soruşturma sonucunda öğretmen hakkında maaş kesim cezası verilmişti.

İdare Mahkemesinde dava açan öğretmen davayı kaybetmiş ve öğretmenin maaş kesim cezasının onaylamıştı. Ancak öğretmen davayı temyiz için Danıştay'a taşımıştı. Danıştay 12. İdare Mahkemesi davayı inceleyip karara bağladığı ve davada verilen görevi kasten yapmamak cezasının hukuka aykırı olduğuna hükmetti. 

Anayasa'da korunmuş olan çalışanların dinlenme hakkının idarenin göz önünde bulundurması gerektiği ve buna göre tarih ve saat belirlenmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu bağlamda İdare Mahkemesinin öğretmen hakkında verdiği maaş kesim cezası bozulmuş öğretmenlere mesai saatleri dışında kurs,  seminer, toplantı vs. gibi görevlerin verilemeyeceği kararı alınmıştır.

Hafta sonu ve mesai saatleri dışında öğretmenlere artık kurs seminer gibi görevler verilemeyeceğine dair Milli Eğitim Bakanlığı'nın yönetmelik yayınlayarak bu kararın uygulanması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim