Öğretmen Diyarı

Danışman Öğretmenin Görevleri Neler?

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), 2016 Şubat ayındaki öğretmen atamalarda geçerli olmak üzere öğretmen atamalarında yeni bir stratejiyi hayata geçirecek.

 MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Şubat ayında ilk ataması yapılacak öğretmenlerin adaylık süreçlerinin ilk dönemleri için danışman Öğretmenlik Kriterini Resmi Yazıyla İl Milli Eğitim Müdürlüklerine Bildirdi. Resmi yazı için tıklayınız

Atandıkları ya da kendi tercihlerine bağlı olarak ya atandıkları ilde veya bulundukları ilde bir oryantasyon programına tabi tutulacaklar.

Nedir bu oryantasyon programı?

Bu öğretmenlerimiz branşları her ne olursa olsun bir defa bir danışman öğretmenle ilişkilendirilecekler.

Danışman öğretmen Nasıl Seçilecek?

Adaylık dahil en az 10 yıl hizmet süresine sahip, Ulusal veya uluslararası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış, Sosyal ve kültürel faaliyetlere (tiyatro gösterisi, şiir dinletisi, okul gazetesi, okul dergisi, okul gezileri, spor müsabakaları vb. etkinlikler) katılmış ve      İletişim becerisi ve temsil yeteneği güçlü ve mesleğinde temayüz etmiş olan öğretmenlerden seçilecek.

Danışman Öğretmenin Görevleri:

* Danışman öğretmenler, yeni atanan öğretmenlere rehberlik edecekler. 

* Yeni atanan öğretmenler danışman öğretmenlerle birlikte il Millî Eğitim müdürlükleri tarafından yapılan programlar çerçevesinde farklı okullarda farklı branştan derslere gözlemci olarak girecekler.

* Performans kriterlerine göre adayları için değerlendirmede bulunacak. Adaylarına puan verecek.

* Adayını Performans Değerlendirme Formu üzerinden, göreve başladığı ilk dönemde bir, takip eden dönemde ise iki defa olmak üzere, toplamda üç defa değerlendirecek.

* Birinci ve ikinci değerlendirme aday öğretmenin görev yaptığı eğitim kurumunda eğitim kurumu müdürü ve danışman öğretmen tarafından bireysel olarak ayrı ayrı yapılacak

 * Üçüncü değerlendirme ise maarif müfettişi, eğitim kurumu müdürü ve danışman öğretmen tarafından ayrı formların bireysel olarak doldurulması suretiyle bir arada yapılacak,

* Bu süreçte yapılan işlerle ilgili raporlarını hazırlayacaklar.

* Milli eğitim müdürlüklerinde mevzuatla ilgili işlemleri yapacak.

 Performans Değerlendirme Formu İçin Tıklayın

Kaynak:"Turkkamu.net "

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol