Öğretmen Diyarı

Danışman Öğretmen Olma Şartları

 a) Aday öğretmenin göreve başlamasından sonraki 5 iş günü içerisinde öncelikle kendi alanından olmak üzere danışman öğretmen görevlendirir. Görevlendirilecek danışman öğretmen bulunamaması halinde, başka bir eğitim kurumundan danışman öğretmen görevlendirilebilmesi için durumu eğitim kurumunun bağlı olduğu millî eğitim müdürlüğüne bildirir. Eğitim kurumu müdürü, değerlendirme sürecine ilişkin görev ve sorumlulukları çerçevesinde eğitim kurumunda gerekli tedbirleri alır, değerlendirmeye esas olan bilgi ve belgeleri ilgili değerlendiricilere iletir, söz konusu bilgi ve belgelerin iki yıl süreyle, yargı yoluna başvurulması halinde ise yargılamanın sonuna kadar saklanmasını sağlar.demektedir.  

Buna bağlı olarak çeşitli eğitim sitelerinde belirli sayıda danışman öğretmenlik yapanların Uzman Öğretmen ve Başöğretmen kadrolarına
geçiş değerlendirilmelerinde kullanılacağı duyumları alınmaktadır. Tüm değerlendirmeler sonucunda zor şartlarda Öğretmenlik mesleğine başlayacak ve 1 yıl boyunca bir danışman öğretmene bağlı kalacak meslektaşlarımızın belirli BİR sendikanın egemenliği altında kalmaması hepimizin sorumluluğudur. Ayrıca BİR sendikanın üyesi bir danışmanın kontrolünde mesleğe başlamak daha önce çeşitli okullarda ve Milli Eğitim Müdürlüklerinde yaşandığı iddia edilen üyelik baskılarına bir yenisinin daha eklenmesi; hatta en etkilisi olacağı anlamına gelmektedir. Öğretmenlik mesleğinin geleceği, onuru ve çok sesliliğinin devamı açısından göreve yeni başlayacak meslektaşlarımızın gerçek danışmanlık hizmetini almalarını sağlamak öncelikle biz deneyimli öğretmenlerin sorumluluğudur.

Bu bağlamda meslekte 10 yılını doldurmuş tüm öğretmen arkadaşlarımızın katıldığı ve organize ettikleri tüm faaliyetleri belgelendirerek danışman öğretmen olmak için bulundukları okul, İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlüklerine dilekçe ile başvurarak sistemin doğru çalışmasına destek vermelerini bekliyoruz.  Danışman öğretmen olmak isteyen öğretmenlerimiz aşağıdaki dilekçeyi kendi durumlarına uygun düşecek şekilde uyarlayabilir. Yeni atanacak genç meslektaşlarımızın en doğru danışmanlığı alabilecekleri en doğru öğretmenlerle buluşmasını diliyoruz. 

Saadet ÖKTEN
Anadolu Eğitim Sendikası
Muğla İl Basın Sekreteri 

Örnek dilekçe:

 

.................................................. …OKULU MÜDÜRLÜĞÜ’NE 

İlgili Makama  İletilmek Üzere…………..Okulunda …………..öğretmeni olarak görev yapmaktayım. Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü Şubat ayında ilk ataması yapılacak öğretmenlerin adaylık süreçlerinde danışman öğretmen görevlendirilmesine yönelik il milli eğitim müdürlüklerine 30.12.2015 gün ve 13492368 sayılı bir yazı göndermiştir.   Bu yazıda adaylık dahil en az 10 yıl hizmet süresine sahip öğretmenler arasından ulusal veya uluslar arası projelerde koordinatör, danışman veya katılımcı öğretmen olarak görev almış olan, sosyal ve kültürel faaliyetlere(tiyatro gösterisi, şiir dinletisi, okul gazetesi, okul dergisi, okul gezileri, spor müsabakaları vb. etkinlikler) katılım sağlayan, iletişim beceresi ve temsil yeteneği güçlü ve mesleğinde temayüz etmiş öğretmenlerin bilgilerinin yazının ekinde yer alan forma işlenerek 8 Ocak 2016 tarihine kadar bildirilmesi istenmektedir.Bu bağlamda 10 yıllık hizmet süresini doldurduğum, …….…projesinde katılımcı-danışman-koordinatör/………tiyatro gösterisinde-şiir dinletisinde-okul gazetesinde-okul dergisinde-okul gezisinde-spor müsabakasında katıldığım(ek-

 

1) dikkate alınarak, yeni atanacak öğretmenlere danışman öğretmen olarak görevlendirilmem için gereğinin yapılmasını arz ederim.

 

…../01/2016

 

Ad-Soyad-İmza

 

Adres:

 

Eki: 

 

1. Hizmet Cetveli

 

2. ……….Katılım belgesinin fotokopisi
 
 
Kaynak: Kamuajans.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol