Öğretmen Diyarı

Çözüm Süreci Öğretmen Rotasyonunu Etkiler mi?

 Çözüm süreci sadece siyasi veya askeri olarak ilerlemiyor.

Eğitimsel, ekonomik ve dini olarak da ilerleyen çözüm sürecine toplumun her kurumunun destek vermesi kaçınılmaz. Milli Eğitim Bakanlığı işin eğitim boyutunu üstlenmek zorunda.

Bunu hem çözüm sürecinin dikkatle izlendiği ve hassas kırılma noktalarının olduğu doğu ve güneydoğuya öğretmen atamasını üst düzeyde yaparak, hem anadilin öğretilmesi amacıyla planlanan ve uygulamaya konulan seçmeli dersleri samimi bir şekilde yaparak, hem de rotasyonun çözüm süreci boyutuna zarar vermesini engelleyerek yapmak zorunda.

Rotasyon uygulamasının iller arasında olacağı değil, il içinde yapılacağı söylendi. Bunun çözüm süreci için hem olumlu hem de olumsuz yönleri var. Olumlu yönleri doğu ve güneydoğu illerindeki öğretmenler yine kendi illerinde yer değiştireceği için, öğretmenlerin oradan ayrılmaları söz konusu olmayacak Orada kalan öğretmen aidiyet duygusunu geliştirerek bulunduğu okulu sahiplenecek.

Bunun getirisi müthiş olacak. Olumsuz yönleri ise, il içinde uygulanması tasarlanan rotasyon ile yıllarca doğu ve güneydoğuda çalışan ancak batıya atanamayan öğretmen yine aynı yere çivilenecek. Mutsuz ise mutsuzluğu devam edecek, bu da verimini etkileyecek. Diğer bir taraftan rotasyon iller arasında olmayacağı için, oradaki öğretmen açığı yeni atamalara rağmen sürecek; çünkü yıl içinde isteğe bağlı, eş durumu, sağlık durumu veya öğrenin durumundan ötürü oradan ayrılan bir sürü öğretmen var.

Açıkçası rotasyonun uygulanmaktan vazgeçileceği de söyleniyor. Bu denli büyük bir hareketliği sağlamak Kavimler Göçü’nden de zor. Belki en kolay olarak, her yere atanabilen sınıf öğretmenlerinin yeri değiştirebilir; ancak oradaki handikap da Milli Eğitimin en eski öğretmenlerinin yine sınıf öğretmenleri oluşu. En fazla hareket edecek grubu koordine etmekte zorlanacak olan Bakanlık, bulunduğu ilde kendi branşından sadece 3 veya 4 öğretmen olan alanları nasıl atayacak?

Örneğin Muhasebe veya Turizm öğretmenleri. Bazı illerde bu öğretmenlerin sayısı çok az. Rotasyon il içinde yapılacak ve bu öğretmenlerden sadece birisi rotasyona tabi.

Kiminle, nasıl yer değiştirilecek? Bu ve buna benzer birçok zor soru cevaplanabilecek mi?. Rotasyon hakkında herhangi bir yönetmelik de yayınlanmadı. En iyisi biz bildiğimizden şaşmayalım ve sürprizlere hazırlıklı olalım; çünkü eğitim için temel politikamız son 50 yıldır aynı: Göç Yolda Düzelir.  

 

Kaynak: “www.kpsscafe.com.tr”


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim