Öğretmen Diyarı

Cizre ve Silopi'yi 3 bin öğretmen terk etti

Kaynak: BBC Türkçe

Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gönderilen cep telefonu mesajıyla (SMS) Cizre ve Silopi'de görev yapan yaklaşık üç bin öğretmen, Şırnak'ın ilçelerini terk etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Şırnak'ın Cizre ilçesinde öğretmenlere, "Tüm öğretmen ve idarecilerimiz bakanlığımız tarafından 14.12.2015 tarihinden itibaren hizmet içi eğitim seminerine alınmıştır. 

Öğretmenlerimiz seminerlerini memleketlerinde alabilirler" mesajı gönderildi. Silopi'de ise, "Merkez okullarında görev yapan öğretmenler 14-15-16.12.2015 tarihlerinde hizmet içi eğitime alınacağından, belirtilen tarihlerde okullar tatil edilmiştir. İş-Kur personelleri belirtilen tarihlerde okullarda hazır tutulacaktır. Okullarda bulunmayan personellerin işlerine son verilecektir" mesajı gönderildi.

 

Cizre ve köylerinde 1298 öğretmen görev yapıyor. 43 bin 127 öğrencinin 104 okulda gördüğü eğitime, hafta başından itibaren belirsiz bir tarihe kadar ara verilmiş durumda. Aynı durum 1873 öğretmenin görev yaptığı Silopi ilçesinde de geçerli. Silopi'de 68 okulda üç gün olarak belirtilen 'hizmet içi eğitimle' 40 bini aşkın öğrenci bir süre okula gidemeyecek. Bugüne kadar Cizre'de 4 kez; Silopi'de ise 1 kez sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

VATANDAŞLAR TEDİRGİN OLDU

Öğretmenlerin ilçeyi terk etmesinin yakın zamanda sokağa çıkma yasağı ilan edileceğinin işareti olarak yorumlanması, öğretmenleri ve bölge halkını tedirgin etti. İsmini vermeyen bir öğretmen, "Aslında son bir hafta oldukça sakindi. Öyle ki İnsanlar artık akşamları da dışarıya çıkıyordu. Pazartesi sokağa çıkma yasağı ilan edilecek diye bir söylenti çıktı. Okul müdür yardımcımız bizlere mesaj gönderdi. Biz de yasak çıkar, burada kalırız endişesiyle apar topar çıktık. Otogara gittik. Sokak aralarından ilçe dışına beş km yol yürüdük" dedi.

EĞİTİM- SEN TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan Silopi Eğitim-Sen Şube Başkanı Metin Alan da gün içinde bini aşkın öğretmenin ilçeyi terk ettiğini söyledi. Resmi prosedüre göre hizmet içi eğitim planlamasının yıllık yapıldığını, yolluk ve harcırahların daha önceden belirlenerek resmi internet sitelerinde yayınlandığını söyleyen Alan, prosedürün bu sefer işletilmediğini kaydetti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim