Öğretmen Diyarı

“Çelişki” kısa dönem öğretmen erler
15 Temmuz darbe girişimi sonrası eskiden Cemaat şimdi Fetullahçı Terör Örgütü, Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) olarak adlandırılan ve darbenin sorumlusu olarak gösterilen yapıya yönelik operasyonun en büyük parçası kamu kurumlarındaki işten çıkarılmalar oldu. Bu işten çıkarılmalardan en büyük payı ise eğitim sistemi aldı.

Geride bıraktığımız Eylül ayı içerisinde 40 bin civarı öğretmen FETÖ ve PKK bağlantılı olması gerekçe gösterilerek işten çıkarıldı. Yeni eğitim-öğretim dönemine başlarken tüm bu yaşananlar okullarda öğretmen açığının ciddi bir mesele olmasına sebep oldu. Bu sorunu gidermek için ise Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 10 Ekim’de 20 bin öğretmen alınacağını duyurdu. Sayılar göz önüne alındığında, işe alınan miktarın açığa alınan kadronun sadece yarısını kapattığı görülüyor. Bir de emekliye ayrılan personeli düşünürsek öğretmen sayısındaki yetersizliğin hala devam ettiği aşikâr. Mevcut duruma rağmen zorunlu vatani görevini yapması gereken öğretmenler hala kısa dönem er olarak Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesine alınmaya devam ediyor. 
“Kamu görevi anayasal hak”

Zorunlu vatani hizmet, Türkiye Cumhuriyeti anayasasında şu şekilde düzenleniyor. Madde 72, “Vatan hizmeti, her Türkün hakkı ve ödevidir. Bu hizmetin Silahlı Kuvvetlerde veya kamu kesiminde ne şekilde yerine getirileceği veya getirilmiş sayılacağı kanunla düzenlenir.” Bu maddeye bakarak şu yorumu getirebiliriz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı zorunlu vatani hizmetini asker olarak yerine getirebileceği gibi kamuda çalışarak da yerine getirebilir. Bugün hala askerliğini yedek subay olarak ve aynı zamanda öğretmenlik görevini yerine getirerek yapanlar mevcutken kısa dönem er olarak yapanlar da mevcut. Eğitimde şu anki durum açık ve net okunabiliyorken öğretmenlere kısa dönem erlik görevinin yüklenmesi büyük bir çelişki yaratmaktadır. Şu an askerlik görevini kısa dönem er olarak yapan askerlerde bu durumdan şikâyetçidir.

Memleketin eğitim konusundaki durumu ortadayken vatansever öğretmenler, memleketin geçirdiği olağanüstü günlerde görevlerinde olmak istiyorlar. Medyaya yansıyanlar ve hükümet yetkililerinin açıklamalarından darbeyle ilişkilendirilen bu yapılanma tarafından yıllarca eğitimin üzerinde metinler ve eğitimciler yoluyla gizli bir propaganda yürütüldüğü anlaşılıyor. Böyle bir propaganda ancak sorumlularının yerini daha kuvvetli şekilde doldurarak aşılabilir. Bu sebeple anayasanın da yetkililere tanıdığı bu hak fırsat bilinerek, bunun ekonomiye getireceği yük düşünülmeksizin kısa dönem er olan öğretmenler bir an önce asıl görevlerine geri döndürülmelidir. Bu bir çelişkidir ve bu çelişkiden bir an önce geri dönülmelidir. 
                                        
Mehmet Temizyürek
 

ÖĞRETMEN DİYARI ÖZEL HABERİDİR

Aktif link belirtmeden ve izinsiz haberi kullanan siteler hakkında gerekli yasal işlem takibi yapılacaktır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim