Öğretmen Diyarı

Bütçe Verilmediği İçin Öğretmen Atamaları Gecikebilir

Bütçe Kanunu kabul edildiği yıl her kamu kurumuna personel alımı hakkında belirli bir kontenjan verilir. Bütçe Kanunu'nun verdiği izne göre öğretmen atamaları yapılır. Yıllardır kurumlar için verilen bütçeler arasında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin arttırılması ve öğretmen atamalarının BÜMKO'dan atama izni alınmasından bağımsız olması istenmekte. Ancak kurum yıllardır tasarruf tedbirlerinden dolayı bu isteği kabul etmemektedir. 

 

BÜMKO, uzun açılımıyla Bütçe Mali Koordinasyon Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı'na bağlı olarak çalışmakta ve her yıl bütçe görüşmelerini hazırlayarak derleyen ve bunları mecliste ilgili kurullara sunan kurul olarak bilinir. Bu daire tüm kamu kurumlarının bir yıl içinde alabileceği en fazla personel sayısını belirler ve ihtiyaç olması halinde kendisine başvuru yapılarak bütçenin uygun olup olmadığının tespitini ister. 

 

Her yıl geciken öğretmen atamalarının asıl nedeni de BÜMKO'dan kaynaklanır. Çünkü her yıl en az 30-40 bin öğretmen ataması yapılacağı kesin olmasına rağmen bakanlık bütçenin uygun olup olmadığını önce BÜMKO'ya bildirir, BÜMKO bütçeyi onaylarsa atama yapılır. BÜMKO her yıl bakanlığı, bakanlık bürokratlarının istediği öğretmen atama sayısının çok altında bir rakam verir. Dolayısıyla bu sayı tamamlandıktan sonra bakanlık ek bir atama yapmak için her seferinde BÜMKO'dan ek bir atama kontenjanı talep eder. Bu kontenjanın talep edilip kabul edilmesi neredeyse bir aylık bir sürece dayalıdır. Dolayısıyla bu eylül ayında yapılacak atamalar için de benzer bir süreç izlenecek, atamalarla ilgili kanun meclisten geçtikten sonra BÜMKO onayı beklenecektir. BÜMKO dairesi atamayı onayladıktan sonra atamalar yapılır ve öğretmenler görevlerine başlar.

 

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl BÜMKO'dan kontenjan kısıtlamasının kaldırılmasını talep eder. Çünkü öğretmen sayısı her zaman yeterli değildir ve her zaman atama için ek bir kanun çıkarılması gerekir. Tıpkı bu eylül ayında çıkartılması beklenen kanun gibi. Eğer BÜMKO, Milli Eğitim Bakanlığı'na öğretmen atamaları için ek kadro izni verseydi her atama için meclisten yasama onayı alınması gerekmez, iç tüzüğe göre hemen bir ilan çıkarılır ve personel alımı yapılabilir. Atama bekleyen öğretmenlere seslenmek istiyoruz. Maalesef sizi bekleten kurum Milli Eğitim Bakanlığı değil aslında Maliye Bakanlığı'na bağlı bir müdürlüktür. Bütçeyi ayarlayan, denkleştiren ve tüm kamu kurumlarına ek atama izni veren bu daire öğretmen atamalarını her yıl geciktirmektedir ve bakanlığa atama yetkisi verilmediği sürece her yıl atama bekleyen öğretmenlerin sabırlı bekleyişi devam edecektir. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim