Öğretmen Diyarı

Burcu burada öğretmen

Google haritalarda bile çok zor bulunan Muş’un Sırasöğütler köyünün fedakar öğretmeni Burcu Korkmalı, sevgili öğrencilerini kış mevsimine boya yaparak, odun kırarak, hazırlıyor.

Muş’un Varto ilçesinde, Sırasöğütler Köyü İlköğretim Okulu’nda görev yapan öğretmen Burcu Korkmalı, bölgede çetin geçen kış  öncesi okulun ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Öğrencilerin kış mevsiminde rahat bir ortamda eğitim görmesi için  hummalı çalışma başlatan Korkmalı, cam silip, boya yaparak, yakacak için odun hazırladı. Korkmalı, 15 yaşına kadar köy hayatı yaşadığını anlatarak, her öğretmenin görevinde ilk dört yılını köyde geçirmesi gerektiğini  söyledi. Köy hayatının öğretmene büyük tecrübe kattığını kaydeden Korkmalı, öğretmenin bu süre içinde öğrencilerle birlikte yetiştiğini ifade etti.  
Öğrencilerimle birlikte okuduk

Köyde göreve geçen yıl başladığını anlatan Korkmalı, şöyle konuştu, “Bu süreçte yaşadıklarımdan birçok tecrübe edindim. Bu yıl da geçen yıl kömürden dolayı kirlenen okulumuzu boyama kararı aldık. Önce sınıfımızı  temizledik, camlarımızı sildik, boyamızı yaptık. Ardından kışa hazırlık yapmaya başladık. Geçen yıldan kalan odunumuzu kırdım. Yeni odun kömürümüz de gelecek. 
Öğrencilerimizle sobamızı kuracağız. Bu şekilde kış hazırlığına başladık.  İnşallah çocuklarla beraber rahat bir kış geçireceğiz.” Köy hayatının yabancısı olmadığını dile getiren Tuncelili Korkmalı,  bunun ilk görev yerinde kendisi için avantaja dönüştüğünü söyledi. Köye ilk geldiğinde 17 öğrenciyle bir başına olduğunu belirten  Korkmalı, “Okulun müdürü, öğretmeni, hizmetlisiydim. Yani her şeyiydim” dedi. Korkmalı, “Öğrenciler bana çok yardımcı oldu. Çünkü onlar  birleştirilmiş sınıfa alışkın oldukları için beni yönlendirdiler, yardımcı  oldular. Beraber okuduk diyebilirim. Böylesi daha anlamlı oldu. Burada olmaktan  memnunum. Bence her öğretmen ilk 4 yılını köyde geçirmeli” ifadesini kullandı.


Kızlara fırsat verin

Yörede kız çocukların erkek öğrencilere göre daha çok okumaya istekli  olduğunu anlatan Korkmalı, “Kızların anneleri ‘ekmek yapıyorum, koyunlara  gidiyorum yardım etsin diye kızları okula göndermiyor ama kız öğrencilerim çok  istekli”  diye konuştu.

Kaynak: Vatan

Anahtar Kelimeler:
burcu burada öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim