Öğretmen Diyarı

Bunu yapan öğretmenin maaşı kesilecekMilli Eğitim Bakanlığı (MEB), 8'inci sınıflarda sınav sonuçlarını etkilemesi için öğrencilere şişirilmiş not veren okul ve öğretmenleri mercek altına aldı. Hormonlu not verdiği tespit edilen öğretmenin maaşı kesilecek.


Müfettişler çalışıyorMilli Eğitim Bakanlığı'nın, liseye geçişte uygulamaya başladığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sisteminde merkezi sınavlarla birlikte okulda yapılan diğer sınavların da etkili olmasıyla birlikte okullarda "hormonlu not" uygulaması yaygınlaştı. Okulun ve öğrencilerin başarısını artırmak için bazı okul yönetimlerinin ve öğretmenlerin öğrencilere sınavlarda şişirilmiş not verdiği yönündeki şikayetler üzerine MEB Maarif Müfettişleri çalışma başlattı. Merkezi Sınavdan 30 alan bir öğrencinin okulda yapılan yazılıda 100 alması gibi sonuçları değerlendiren müfettişler "şişirilmiş not" olduğunun tespit edilmesi üzerine de öğretmenlere uyarı, kınama cezalarının yanı sıra maaştan para kesme cezası da verdi. MEB müfettişleri söz konusu uygulamanın okul yönetiminin talimatıyla organize yapılıp yapılmadığını inceledi. Şikayet üzerine gelen incelemelerde biri devlet 9 okulda hormonlu not uygulaması saptandı. 9 okulda 58 öğretmene uyarma cezası verildi. Öğretmenlere uyarı, kınama cezalarının yanı sıra 30/1 oranında maaştan para kesme cezası verildi. 


Sıralamayı etkiliyorMEB'in TEOG Puanları ile okul notu karşılaştırmasında ise 40 ilde 200'den fazla okulda öğrencilere 'şişirilmiş not' verildiği saptandı. Bu okullarda da müfettişler inceleme başlattı. Hormonlu notlar öğrencileri yüzlerce sıra yerini değiştirebiliyor. Gerçek not uygulayan okullardaki öğrenciler, şişirilmiş not uygulan öğrencilerin yüzlerce sıra gerisinde kalabiliyor. Liseye geçişte TEOG merkezi sınavları yüzde 70 etki yaparken öğrencilerin 5,7 ve 8'inci sınıf yıl sonu başarı puanları yüzde 30 etkili.

SAFURE CANTÜRK

Kaynak: SABAH

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol