Öğretmen Diyarı

Bu Öğretmenlik Nasıl Bir Meslekse?

Öğretmenlik nasıl bir meslektir?

 Öğretmenliğin nasıl bir meslek olduğuna dair...

   

Son birkaç gündür, gizlice çekilip internete verilmiş bir kamera kaydı kamuoyunun gündemini meşgul ediyor. Görüntülerde, sınıf olduğu anlaşılan bir ortamda ders işlemenin adeta savaşını veren ileri yaşta bir öğretmen var. Sınıfın geri kalanı ise o kıdemli öğretmenin dört bir tarafında çeşitli şaklabanlıklar sergileyen gençlerden oluşuyor. Tamtam dansı yapar gibi öğretmenin çevresinde dönmeler, rest çekercesine el-kol sallamalar, oturdukları yerden hışımla kalkarken sıraları devirmeler…

 

Seyredenleri şaşkına çeviren bu ibretlik görüntülerin bir lisede çekildiği iddia olunmakta. Adı üzerinde iddia da olsa, paylaşım platformlarında hakkında bir sürü entry girilen bu görüntüler en çok biz eğitim camiasından olanları ilgilendiriyor.

 

Görüntüler karşısında iki seçeneğimiz mevcut. İlki, ona bir tüy kadar bile itibar etmeyip aldırmazlıktan gelmek. İkincisi ise görüntüleri hiç değilse minimum bir değerlendirmeye tabi tutmak.

 

Seyrettiklerimizi bir değerlendirmeden geçirdiğimiz takdirde iki farklı yoruma ulaşabiliyoruz. İlki, günümüz öğrencilerinden bir kısmının kelimenin tam anlamıyla zıvanalarından çıkmış oldukları. İkincisi ise bazı öğretmenlerin sınıf yönetimi ve ders işleme teknikleri hakkında maalesef yeterince donanımlı olamayabilecekleri gerçeği.   

 

Birinci yorumu bir kenara bırakıp ikinci olanını şu temel ayrıma tabi tutabiliriz. İlki, sınıf yönetimi kurmakta karşılaşılan zorlukların kısmen branş temelli olduğu. İkincisi, bu güçlüğün daha ziyade yaş temelli bulunduğu.

 

Her iki ayrımın akla yatkın tarafları var.

 

Gerçekten kimi branşlardaki öğretmenler sınıf yönetimi konusunda birtakım sıkıntılar yaşamaktalar. Yüzünü tahtaya dönüp orada problem çözen sayısal branşlardaki öğretmenlerimiz sınıfta bir anda kopan yaygaradan, havada tebeşir ve kağıt parçalarının uçuşmasından çok yakınırlar.

 

İkinci ayrım olan sınıf yönetimi kurmakta çekilen güçlüğü öğretmenin yaşıyla ilintilemeye gelince, bu analizi sürdürmek biraz güçleşiyor. Sorunu objektif olarak ele almanın önünde psikolojik bariyerler var çünkü.

 

Hepimiz kıdemli insanımıza, yaşını başını almış kişilere saygıyı telkin eden bir yetişme tarzının tornasından geçiyoruz. Onları eleştirebiliriz ama saygısızlık edemeyiz. “Büyüklerine değer ve saygı göstermeyen bizden değildir,” mealinde hadisi şerifimiz var.

 

Kaldı ki görevinin başında olan öğretmenlerimiz de gayet dinç, dinamik ve özünde genç ruhlu kimseler. Zaten cıvıl cıvıl öğrencilerle iç içe olunca başka türlü hissetmek ne mümkün.

 

Fakat nasıl bir meslekse bu öğretmenlik, diğer bütün uzmanlıklarından trajik şekilde ayrıldığı bir nokta var. Her ihtisas alanında kıdemli olmak, yıllarını vermek o kişiye daha çok saygı, güven ve itibar kazandırırken; öğretmenlikte ileri yaşta olanlara şüpheyle yaklaşılır, meslekte ağarttığı saçlar mizah konusu yapılır.

 

Kendisi de bir öğretmen olan Rıfat Ilgaz'ın “Hababam Sınıfı” eserinde yazıp çizdiği o ihtiyar öğretmen skeçleri bu açıdan ne ilk ne de son olacak.

 

Ama o devirdeki parodilerin en dokundurmalı olanları bile yine de insani bir sıcaklığı ve estetik zevki yansıtmaktaydılar. Şimdikilerse acı acı düşündürüyor sadece.

  Zübeyr ÖZARSLAN

                                                                                                                                  Maarif Müfettişi        

kamuajans.com     

 

                                                                                                                     

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim