Öğretmen Diyarı

Bu Öğretmenlere Ek Ders Verilecek mi?

Rehber Öğretmenlere ek ders ücreti ödenmesine ne zaman başlanacağı sorusunu içeren önerge Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK tarafından cevaplandırıldı.

 

Milletvekili Ensar ÖĞÜT tarafından verilen soru önergesinde; 2,5 milyon memurun geçen yıl imzalanan toplu sözleşmede aldıkları hakların Kamu Personel Danışma Kurulunda mutabakata varılan maddeler üzerinden aylar geçmesine rağmen bir türlü yürürlüğe girmediği belirtilerek, Rehber Öğretmenlere sözleşme ile hak kazandıkları ek ders ücretinin ödenmesine ne zaman başlanacağı Bakan Faruk ÇELİK’e sorulmuştu.

 

Önergeye, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk ÇELİK imzalı yazı ile verilen cevapta şöyle denildi:

 

“Milli Eğitim Bakanlığından alınana bilgiye göre, 01.06.2012 tarihli ve 28310 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlileri Hakem Kurulunun 29.05.2012 tarihli ve 2012/1 sayılı Kararının 24 ile 30’uncu maddelerinde; Bakanlığa bağlı eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin Millî Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar hükümleri çerçevesinde yararlandırdıkları ek ders ücretlerine yönelik bir kısım düzenlemeye yer verilmiştir.

 

Söz konusu düzenleme üzerine Bakanlığın merkez ve taşra teşkilatına konu ile ilgili yazı gönderilerek; Hakem Kurulu Kararında yer alan hükümlerin, ilgili mevzuatında ayrıca bir düzenleme yapılmasına gerek olmaksızın doğrudan uygulanması gerektiği talimatı verilmiş ve sözü edilen düzenlemelerin uygulanması sağlanmıştır.

 

Diğer taraftan, 14.08.2013 tarihli ve 28735 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2014 ve 2015 Yıllarını Kapsayan 2. Dönem Toplu Sözleşme hükümleri de aynı şekilde uygulanmaktadır.”

 

kaynak:memurunyeri.com


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim