Öğretmen Diyarı

Bu Öğretmenler

Yıllarca farklı devlet kademelerinde çalıştıktan sonra Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda Öğretmen olarak göreve başlayan, 06.05.2010 tarihi öncesi öğretmen olmadığı için tekrar zorunlu hizmet yapmak zorunda bırakılan öğretmenlerin mağduriyeti giderilmelidir.
 Bilindiği üzere  06.05.2010 tarihinde yayınlanan MEB öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliği ile beraber daha önce göreve başlayan kadrolu öğretmenlere zorunlu hizmet muafiyeti getirilmişti. Daha sonra ise gerek 652 sayılı KHK ile sınavsız sözleşmeli öğretmen iken kadrolu öğretmenliğe geçenler gerekse KPSS puanı ile sözleşmeli öğretmen iken kadrolu öğretmen olarak atananlardan da  06.05.2010  tarihinden önce göreve başlamış iseler zorunlu hizmet muafiyet affı gelmişti.

Ancak, 06.05.2010 tarihinden önce başka bakanlıklarda memur olup Milli Eğitim Bakanlığına Kurumlar Arası ilk atama yoluyla geçen öğretmenler, zorunlu hizmet muafiyet affından yaralanamadılar.

06.05.2010 tarihinden önce başka bakanlıklarda memur olup Milli Eğitim Bakanlığına Kurumlar Arası ilk atama yoluyla geçen öğretmenler de haklı olarak zorunlu hizmet muafiyetinden yararlanmak talebinde bulunmaktadırlar.

Ayrıca bu öğretmenlerin, memuriyette geçirdikleri yıllar sicillerine Hizmet Puanı olarak yansıtıldığı halde zorunlu hizmet yükümlüsü olarak görülmektedir. Buda bir çelişkidir.

Tek istekleri,

Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nde "06.05.2010 tarihinden önce 657'ye tâbi bir kurumda, Milli Eğitim Bakanlığınca zorunlu hizmet bölgesi sayılan yerlerde çalışan ve 06.05.2010 tarihinden sonra Milli Eğitim Bakanlığına geçen öğretmenlerin, daha önceki kurumlarında çalıştıkları zorunlu hizmetleri, öğretmenlikteki zorunlu hizmetten düşülür" Ek Maddesini eklenmesidir.

 

Zorunlu Hizmet muafiyeti isteyen öğretmenlerin sitemize gönderdikleri mesajlardan bir kaç tanesini yayınlıyoruz

  

Sayın site yöneticisi;

KURUMLAR ARASI GEÇİŞ YAPAN, ben ve benim gibi sayımız 6000 kişiyi bulmaktadır. Ben 10 yıl dağ başı bir köyde görev yaptım. Bu köyler hala MEB tarafından zorunlu hizmet bölgesi olarak kabul edildiği halde ben zorunlu hizmet yükümlü süyüm oysaki ben başka kurumda da olsa zorunlu hizmet görevimi fazlasıyla yaptım.

06.05.2010 tarihinden sonra atandığım için aftan yararlanamadım oysaki 06.05.2010 tarihinden önce görevdeki tüm MEB personeli af kapsamına girdi. Sizden istirhamım bu haksızlığın biran önce giderilmesi için siteniz vasıtasıyla yardımcı olmanızdır. Başka kurumda da olsa ben af kanununun çıktığı tarihte devlet memuruydum ve görev yaptığım yer zorunlu hizmet bölgesinde sayılmaktadır. şimdiden teşekkürler 

 

….tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri sınıfında imam hatip olarak ….. İli, …..İlçesi …….Köyünde göreve başladım. Bu tarihten itibaren Çeşitli köylerde yine Diyanet işleri Başkanlığı bünyesinde 657 ye tabi bir devlet memuru olarak çok zor şartlar altında yaklaşık 7 yıl görev yaptım…… tarihinde Bakanlığınıza Bağlı ….. ili ….. İlçesi ..... okuluna Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni olarak Kurumlar arası İlk Atama Yoluyla atandım. Bakanlığınızın kararı gereğince atamadan 3 ay sonra 08 Eylül 2011 tarihinde göreve başladım. Memuriyette geçirdiğim yıllar sicilime Hizmet Puanı olarak yansıtıldığı halde zorunlu yükümlüsü olarak görülmekteyim.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, 6.05.2010 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği gereğince mezkur tarihten önce göreve başlamış bütün personelini zorunlu hizmetten muaf kılmıştır. Hatta 04/06/2011 tarihli ve 27954 sayılı (Mükerrer) Resmî Gazete?de yayımlanan 632 sayılı Kanun Hükmünde Kararname hükümleri çerçevesinde kadroya geçirilen bütün sözleşmeli personelde zorunlu hizmetten muaf tutulmuştur. daha önce çalıştığım kurumdaki hizmet süreleri de dikkate alınarak zorunlu hizmetten muaf tutulmam hususunda;

 

Kaynak: turkkamu.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim