Öğretmen Diyarı

BU BRANŞLARDA ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK

 BU BRANŞLARIN ÖĞRETMEN İHTİYACI ARTACAK

1) TARİH

MEB Şurasında alınan kararlardan dolayı Osmanlıca dersleri liselerde zorunlu olacak. Osmanlıca derslerinin zorunlu olacak olması Tarih bransında Öğretmen ihtiyacını makul seviyede artıracak. Osmanlıca dersini hangi branşın vereceği tartşmaları devam ederken tarih öğretmenlerinin bu dersi verecek olması liselerde tarih öğretmenleri için NORM/KADRO açılmasına yol açacak ve bu merkezi Öğretmen atamalarında var olan tarih öğretmeni ihtiyacını pozitif anlamda değiştireceği tahmin ediliyor.

2) DİN KÜLTÜRÜ AHLAK BİLGİSİ

Yine MEB Şurasında alınan kararla "İlkokulara zorunlu Din dersi" gelecek. Din Kültürü branşında şu anki Öğretmen açığına bir de ilkokullarda olacak derslerden dolayı öğretmen ihtiyacı yansıyacak din Kültürü Ah. bilgisi Öğretmenliği  Branşı için 20 Binin üzerinde Öğretmen açığının oluşacağı tahmin ediliyor. Bu da bundan sonraki atamada Din kültürü Ahl. bilgisi branşının yüksek kadro sayısı alacağını gösteriyor

3) BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ

Bakan Işık'ın önceki  gün basına yaptıgı açıklamadan sonra ilkokullara da yazılım dersleri gelecek. Bu sayede Bilişim Ders saatleri arttığı için Bilişim Teknolojileri Öğretmen  ihtiyacının  en az 10 Bini geçeceği tahmin ediliyor.

Şu an 5. ve 6. sınıflarda yer alan bu dersin 3 Bin civarı Öğretmen açığı var buna ek olarak ilkokullardaki yazılım derslerinin öğretmen açığı da  eklenecek olursa Bilişim teknolojileri bransının Öğretmen adaylarını olası atamada yüksek kadrolar alabileceği düşünülmekte..

 

 

www.mebmedya.com

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim