Öğretmen Diyarı

BU BRANŞIN ÖĞRETMENLERİ NORM FAZLASI MI OLACAK ?

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yabancı dil ağırlık eğitim konusunda açıklamaları üzerine özelikle sosyal bilgiler öğretmenleri norm fazlasına çıkmaktan endişelerini dile getirdiler

BU BRANŞIN ÖĞRETMENLERİ NORM FAZLASI MI OLACAK ?


  

Sosyal bilgiler öğretmen haberleriMilli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın yabancı dil ağırlık eğitim konusunda, "Ortaokul birinci sınıflarda yani 5. sınıflarda yabancı dil ağırlıklı bir müfredat için çalışmalarımız uzun bir süreden beri devam ediyor. Bunu daha önceki Anadolu liselerinde, onunda önceki maarif kolejlerinde ve bugün bazı yabancı okullarımızda da okutulmakta olan hazırlık sınıflarına benzetebiliriz. Ama biz bunun adına hazırlık sınıfı demiyoruz. Ortaokulu birinci sınıfları, adını değiştirmeden… Çünkü hazırlık dediğiniz zaman Milli Eğitim’de 4+4 değişti, 5’e geçti gibi spekülasyonlar başlıyor. Öyle bir şey söz konusu değil. 4+4+4 devam ediyor. Ortaokul birinci sınıflarda pilot uygulamalarla başlıyoruz. Birinci sınıflarda yabancı dil eğitimi. Bu İngilizce olabilir, Fransızca, Japonca, İmam Hatipler’de Arapça olabilir. Yabancı dil eğitimine ağırlık vereceğiz birinci sınıflarda" demesi üzerine İngilizce derslerinin yerini alacağı ders öğretmenlerinden tepkiler geliyor.

İngilizce ders saatinin arttırılarak sosyal bilgiler dersinin ise kaldırılacağı iddiası, sosyal bilgiler öğretmenlerini rahatsız etti. Zaten ders saatlerinin çok az  olduğunu ifade eden öğretmenler, norm fazlası olma ihtimallerinin çok yüksek olacağını belirtiyorlar. Önümüzdeki seneye 8.sınıflardan Vatandaşlık dersi de kaldırılacağını hatırlatan öğretmenler, bir de 5.sınıflardan bu dersin kaldırılırsa her yer norm fazlası Sosyalcı olacağını bildirdiler. Öğretmenler bu duruma dur denilmesini istediler.

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim