Öğretmen Diyarı

Bu Bölgelerde Ücretli Öğretmenlik Uygulamasından Vazgeçilmelidir
OHAL döneminde ulusa basında çok fazla öğretmen atama haberi yayımlandı. O kadar çok atama yapılacak haberi yayımlandı ki sanki 100 bine yakın öğretmen alımı yapılacak gibi bir durum oluştu. Oysaki gerçek bambaşka, üstelik öğretmen adayları açısından da OHAL hakimdir. Mevcut tablo itibariyle öğretmen atamalarını ve beklentilerini maddeler halinde şöyle özetleyebiliriz:
1) Yetkililerin öğretmen atamalarıyla ilgili açıklamaları sadece 15 bin sözleşmeli ilk atama ve 5 bin dershane öğretmenlerinin sınavsız atamalarına yöneliktir. Yani kaç aydır konuşulan atama toplam alınacak sayı 20 bindir.
2) Öğretmen adayları açısından olağanüstü bir durum vardır. MEB, kadrolu alım yerine sözleşmeli alıma geçti. Üstelik daha önce KPSS üstünlüğüne göre atamalar yapılırken şimdi mülakat getirildi. Bugüne kadar sınavsız olarak öğretmen alımı yapılmamışken (proje okulları hariç) bu dönemde 5 bin dershane öğretmeni sınavsız olarak atanacaktır. Geçen yıllarda Eylül dönemi atamalarında 30-40 bin civarlarında öğretmen atanırken şimdi KPSS puanıyla sadece 15 bin öğretmen alımı yapılmaktadır.
3) MEB her zamanki gibi yoğun. Yeni görevlendirilen müdür yardımcıları göreve başlatılacak, boş olan müdür yardımcılıklarına geçici görevlendirmeler yapılacak, normlar güncellenecek ve norm fazlası öğretmenlerin tayinleri yapılacak. Ücretli öğretmenler görevlendirilecek, 10 Ekim’de 20 bin öğretmen atanacak. Açığa alınan veya meslekten atılan öğretmenlerin durumu Ekim ayı içerisinde sonuçlanacak. Bütün bunlardan sonra MEB’in öğretmen ihtiyacı belli olacak ve duruma göre yeni atamalar gündeme gelecektir.
4) Ücretli öğretmenliğe çok fazla talep vardır. Görevlendirmeler belli olduktan sonra MEB’in öğretmen ihtiyacı da net olarak ortaya çıkacaktır. Mademki sözleşmeli öğretmen modeline tekrar dönüş yapıldı, Doğu ve Güneydoğu’ya ücretli öğretmen yerine sözleşmeli öğretmen ataması yapılması gerekmektedir. Kasım ve Şubat aylarında parça parça ve azar azar alım yapmak yerine yani komisyon kurup mülakat kurmak yerine Ocak ayı içerisinde öğretmen adaylarını mutlu edecek şekilde bir kontenjanla ilana çıkılıp yeni atanan öğretmenlerin 2.dönemin ilk haftasında okullarında olacak şekilde bir planlama yapılması doğru bir yaklaşım olacaktır
. 5) Temennimiz Ocak ayında Doğu ve Güneydoğudaki illerin tamamında ücretli öğretmenlerin yerine sözleşmeli öğretmen ataması yapılmasıdır. Bu şekilde hem öğretmen adaylarını memnun edecek bir kontenjan oluşacaktır hem de bölgedeki okulların öğretmen sorunu kalıcı olarak çözülmüş olacaktır. Doğu ve Güneydoğu’da ücretli öğretmenliğe son verilip tüm öğretmenlerin önce sözleşmeli olarak atanması ve ardından da kadroya geçirilmesi faydalı olacaktır.Kaynak: Kamupersoneli.net | ÖZEL HABER

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
memur öğretmen 1 yıl önce

Kamuda memur olarak çalışan öğremenlerinde ataması yapılmalıdır.

Avatar
Mağdur veli 1 yıl önce

Ülkemizde neden ingilizce ogrenilmiyor?
Cevap:Bransi ingilizce olmayan ucretli ingilizce ogretmenleri.
Lütfen bulundugu ilin meb sayfasina girerek alinan ücretli ogretmenlere ve branslarina göz atsin.cocugunuzun matematik dersine tarih ogretmeni giriyor olabilir..

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim