Öğretmen Diyarı

BRANŞ BAZINDA İHTİYAÇ DUYULAN VE ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN SAYISI SORULDU

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim kurumlarında ihtiyaç duyulan branşlar bazında öğretmen açığının ne kadar olduğu ile üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup da atama bekleyen branşlar bazında öğretmen sayısının ne kadar olduğu Bakan Nabi AVCI'ya soruldu.

İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi YÖNTER, verdiği soru önergesinde; 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, ülkemizin ve eğitim sistemimizin kanayan bir yarası olan atanamayan öğretmenler sorununun giderek derinleştiğini belirterek, Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından cevaplandırılmak üzere konuya ilişkin şu soruları sordu:

1-Bakanlığınıza bağlı eğitim kurumlarında ihtiyaç duyulan branşlar bazında öğretmen açığı ne kadardır?

2-Üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olup atama bekleyen branşlar bazında öğretmen sayısı kaçtır?

3-Türkiye’deki üniversitelerde Eğitim, Fen-Edebiyat Fakülteleri dahil olmak üzere her yıl kaç öğrenci üniversite eğitimine başlamaktadır? Bu çerçevede ortalama kaç öğrenci mezun olmaktadır? Atanmak üzere işsiz olarak yıllardır bekleyen öğretmen sayısının gün geçtikçe arttığı günümüzde üniversitelerdeki Fen Edebiyat ve Eğitim Fakülteleri kontenjanlarının düşürülmesi planlanmakta mıdır?

4-Bakanlığınız döneminde Fen - Edebiyat Fakültesi mezunlarından-kaç kişiye ücret ödemek suretiyle üniversitelerden formasyon alması sağlanmıştır? Bunlardan kaçı öğretmen olarak atanmıştır?

5-Bakanlığınız döneminde atanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni sayısı kaçtır? Bakanlığınıza bağlı liselerde müfredatta yer alan Talim Terbiye. Kurulu kararma rağmen İslam tarihi derslerini Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin verdiği doğru mudur? Bu derslerin atama bekleyen binlerce mağdur tarih öğretmeni varken Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri tarafından verilmesinin sebebi nedir?

6-Bakanlığınızın Fatih Projesi kapsamında artan bilişim teknolojileri öğretmen açığını kapatmak için bilişim teknolojileri öğretmen kadrosu açmak yerine diğer branş öğretmenlerine 100 saatlik kurs vermek suretiyle bu alanda 4 yıl öğrenim görerek mezun olan binlerce bilişim öğretmeninin mağduriyetine neden olunduğu doğru mudur?

7-Milyonlarca Suriyeli göçmenin iaşe, ibate ve eğitim giderlerini karşılayan, İMF’ye borç dahi verdiği iddia olunan ülke bütçemizin yıllardır atanmak üzere bekleyen yüzbinlerce öğretmen adayının yaşadığı ağır mağduriyetlerin giderilmesi adına kullanılması düşünülmekte midir? Yaşanan bu mağduriyetleri sona erdirecek Bakanlığınız politika ve projeleri mevcut mudur?

Kaynak:  "memurunyeri.com" 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim