Öğretmen Diyarı

Boş Derse Giren Öğretmene EK Ders Ödenir Mi?
 Milli Eğitim Müdürlüğü boş derse giren nöbetçi öğretmene ek ders verilmesiyle ilgili hiç bir yönetmelik maddesi olmadığından dolayı ek ders verilmemesine dair kararı verdi.
 
İlgi : a) 10/11/2009 tarih ve 8605 sayılı yazınız.

b) MEB.İlköğretim Kurumlan Yönetmeliği. (R.G: 27.8.2003/25212)

İlgi (a) yazınızda, MEB. İç Hizmet Yönetmeliği gereğince boş dersleri dolduran nöbetçi öğretmenlere aylık karşılığını tamamlamış olmak kaydıyla ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği hususunda tereddüde düşüldüğü belirtilmektedir.

MEB.İç Hizmet Yönetmeliği Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığının 26/12/1990 tarih ve 184 sayılı kararı ile yürürlükten kaldırılmıştır. Bu nedenle, bu yönetmelik gereğince uygulama yapılması mümkün değildir.

İlköğretim okullarında öğretmenlerin nöbet görevi ilgi (b) yönetmeliğin 71. ve devamı maddelerinde düzenlenmiştir. Söz konusu maddelerin hiç birisinde boş olan dersleri nöbet saatinde nöbetçi öğretmenin doldurarak, planlı ders işleyeceği yönünde bir düzenleme mevcut değildir. Nöbetçi öğretmen okuldaki düzeni sağlamak üzere dersi boş geçen sınıfa gözetim ve denetim amacıyla girse de bu nedenle kendisine ek ders ücreti ödenmesi mümkün olmadığı düşünülmektedir.

Bilgilerinizi rica ederim.
Ahmet KANDEMİR
Tes Osmaniye 


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim