Öğretmen Diyarı

Biyoloji Öğretmeni Atamaları Konusunda Araştırma Önergesi Verildi

Biyoloji Öğretmeni atamalarında yaşanan kadro sıkıntısı nedeniyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Milletvekili Mahmut TANAL ve Milletvekili arkadaşları, atanamayan Biyoloji Öğretmenlerinin yaşadıkları sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılması için Meclis Başkanlığına önerge verdiler.

Önergenin gerekçesinde; “Eylül 2014’de açıklanan Öğretmen atama kontenjanlarına göre Biyoloji Öğretmenliği bölümüne 978 kontenjan verilmiştir. Ancak 9 bine yakın mezunu olan bu bölüme verilen kontenjan sayısı Biyoloji Öğretmenliği bölümünden mezun olan vatandaşlarımızı ekonomik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkilemiştir.

Biyoloji Öğretmenlerinin atanma yüzdeleri yüzde 11,45 olup oldukça düşüktür. Ve bu vatandaşlarımızın yüzde 88,55’inin mağdur edildiği açıktır.

2012 senesinde getirilen 4+4+4 eğitim sistemi birçok sınıf öğretmeninin norm fazlası olmasına sebep olmuştur. Bu yüzden de yaklaşık 42 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olduğu için farklı branşlara geçirilmiştir. Bu durumdan Biyoloji Öğretmenliği bölümü de olumsuz yönde etkilenmiş olup 642 sınıf öğretmeni bu bölüme geçiş yapmıştır.

Biyoloji Dersi Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının mihver derslerinden birisidir.

Şöyle ki; biyoloji dersi özellikle teknolojik gelişim için temel ders niteliği taşımaktadır. Bu dersi iyi idrak edemeyen nesillerin Türkiye’ye bilimsel, tıbbi ve teknolojik herhangi bir katkı sunması düşünülemez. Bu çerçevede öncelikle Biyoloji Öğretmenlerinin ekonomik ve sosyal koşullarının düzeltilmesi gerekmekte olup, bu öğretmenlerimize daha fazla kadro verilmelidir.” denilerek, Biyoloji Öğretmenlerinin ekonomik ve sosyal sıkıntılarının tespit edilerek bu sorunların çözüme kavuşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi

\"SGK

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim