Öğretmen Diyarı

Biri öğretmen mi dedi?
Bir derse devam etmenin, o dersi sevmenin en büyük nedeni o dersin hocasını sevmektir. Bu yüzden hazır “24 Kasım Öğretmenler Günü” gelmişken en sevilen öğretmen tiplerini sizin için hazırladık…

ARKADAŞ GİBİ OLAN ÖĞRETMENLER

Derse daha ilk girdikleri andan itibaren o samimiyeti, sıcaklığı size hissettirebilen ve birkaç ders sonrasında artık her zaman konuşabildiğiniz insan haline gelen öğretmenlerden bahsediyoruz.

Bir süre sonra her derdinizi paylaşabildiğiniz, ders sırasında tek bir kere yüzünüz düşse fark ederek dersten sonra sizinle dertleşen, dışarıda da görüşebildiğiniz, odasına gidip beraber çay/kahve içebildiğiniz, sizin için artık bir öğretmenden daha çok bir arkadaş ya da abi/abla olabilen öğretmenlerden bahsediyoruz.

Eğer siz de akıl alabildiğiniz, sizi yargılamayan, dersle aranızdaki bağın bir alakası olmadığını sonuna kadar hissedebildiğiniz insanlardan olan bir öğretmene sahipseniz çok şanslısınız demektir. Her zaman aradığınız akıl hocanız, dostunuz, büyüğünüz size öğretmen olarak gönderilmiştir.

Eğer böyle bir öğretmene sahipseniz bilmelisiniz ki, üniversite bittikten sonra bile bu bağınız hiç kopmayacak, ne zaman okula uğrasanız yine her şeyi konuşup beraber bir çay/kahve içebileceksiniz, hatta üniversiteye uğramanıza gerek kalmadan zaten sürekli görüşüyor olacaksınız.

 

HİÇBİR DERSİNİ KAÇIRMAK İSTEMEYECEĞİNİZ ÖĞRETMENLER

Burada genellikle yoklama almayan ama her dersine eksiksiz gittiğiniz öğretmenlerden bahsediyoruz. Bu dersi bir başkasından dinleseydiniz belki gitmek istemeyecektiniz, devam zorunluluğunuz olsaydı belki de kaçmak için bahaneler bulmaya çalışacaktınız.

Ama dersi o kadar güzel anlatan biri var ki karşınızda her hafta, her derste biraz daha hayran oluyorsunuz. Ve “öğretmen olsam ben de böyle olurum.” diyorsunuz kendi kendinize. Not almanıza gerek bile kalmıyor çünkü her cümlesiyle beyninize işliyor, size hayattan örnekler veriyor, size nasıl ulaşabileceğini biliyor.

Böyle hocaların sınavlarda sorduğu sorular bile hep kendine özgü olur. Zaten sınavlara değil daha çok kişinin derse katılımına dikkat ettiklerinden ve siz her dersi severek dinlediğinizden hiçbir sınavı size zor gelmeyecektir. Vize ya da final döneminde yaşadığınız sınav stresinden bu dersin sınavlarında etkilenmeyecek ve sanki sınav yokmuşçasına rahat bir şekilde geçeceksinizdir.

 

BİLGİSİYLE KENDİNE HAYRAN BIRAKAN ÖĞRETMENLER

Elindeki not kağıtlarından okumayan ya da sürekli aynı şeyleri tekrar etmeyen öğretmenlerden bahsediyoruz. Her dakika konuşsa bıkmadan dinleyeceğiniz, ders saatinin nasıl geçtiğini anlamayacağınız, hatta dersten sonra bile her konuda tartışabileceğiniz öğretmenlerden…

Her konuda ne kadar çok bilgisi olduğuna her seferinde biraz daha şaşırdığınız, derslerde günlük hayattaki olaylardan bahseden ya da anlattığı şeylerle ilgili çoğunlukla ya bir kitap ya da bir film öneren insanlardan oluşurlar genellikle. Ve siz dinlerken bir yandan hayran kalır bir yandan da her konuda sorular sorabilirsiniz.


Bu tür öğretmenler akademisyen olmak için büyük çabalar harcadığı yıllarda kendilerini geliştirmeyi de ihmal etmemişlerdir. Her zaman her konuda bilgi sahibi olmaya çalışmış ve bunları size aktarmayı bir görev olarak değil sadece sevdikleri için yapmaya karar vermişlerdir.

Derslerine isterseniz sadece bir kere girmiş olun yine de sizi tanırlar ve sizin hakkınızda bir bilgiye sahip olurlar. Bu ilk zamanlarda sizi şaşırtacak bir durum olsa da zamanla en sevdiğiniz öğretmenler haline gelir ve her konuda fikir alışverişi yapma ihtiyacı hissetmeye başlarsınız.

Böyle öğretmenleri duruşundan da anlayabilmeniz mümkündür. Her zaman kendilerine has bir duruşları, güven verici ses tonları ve bir yandan da sıcakkanlı davranışları vardır. Mesafelerini her zaman korurlar, ne kadar bilgili olduklarının kendileri de farkındadırlar ama hiçbir zaman sizin soru sormanızı engelleyecek kadar sert duvarları yoktur. Aksine siz onlarla bir şeyler tartıştığınızda ya da onlara fikir danışmak istediğinizde size her zaman kolları açıktır.

 

SEVİMLİ ÖĞRETMENLER

Bu tarz öğretmenler her zaman sakin konuşan, dersi eğlenceli bir şekilde sürdürmek isteyen kişilerden oluşmaktadır. Sesinin yükseldiğini bir kere bile duyamayacağınız, her zaman yüzünde bir gülümseme ile üniversite içinde görebileceğiniz, her gördüğünüzde de sanki senelerdir tanıyormuş gibi konuşabileceğiniz kişilerdendir.  

Öyle bir enerjileri vardır ki, sanki gördüğünüz zaman gününüz birden güzelleşir ve onun dersleri adeta bir sakinleşme operasyonu gibi geçer. Sizi bütün sinir, stresinizden uzaklaştırır ve bir yandan kafanızı boşaltırken bir yandan da anlattığı dersi çok güzel bir şekilde beyninize işleyebilir.

Yalnız burada unutmamalısınız ki, bu tür hocalarla aranızdaki mesafeyi ayarlayamazsanız bu sevimliliklerinden eser kalmayıp gayet mesafeli bir insan görebilirsiniz karşınızda. Çünkü çoğunlukla bu hocalar iyiliğin suiistimal edilmesine asla tahammül edemezler ve böyle bir durumda size karşı mesafeli olmayı da en iyi onlar bilirler.

Üniversite ortamı her ne kadar arkadaşlık açısından önemli olsa da aslında öğretmenler bir üniversitenin en temelini oluştururlar. Eğer dersinize giren öğretmenler size iyi gelebiliyorsa onun dersinden öğrendiklerinizi hayatınız boyunca unutamayacaksınız demektir. Size sadece okuduğunuz bölümlerle ilgili dersler değil hayatınızla alakalı da dersler verecek demektir.

Yeri geldiğinde sizi silkeleyip kendinize getirecek, yeri geldiğinde size ne kadar başarılı olabileceğinizi gösterecek kişilerden bahsediyoruz. Hayallerinize nasıl ulaşabileceğiniz konusunda size her zaman yardım eden, geleceğinizde yapmak istediğiniz şeyler için size fikirler sunan ya da bir konuda sağlıklı kararlar verebilmenizi sağlayan bir öğretmen ile karşılaştıysanız o üniversite sizin için diğer üniversitelerden çok daha büyük kazanç sağlıyor demektir.

Tek bir not için yalvarmanıza gerek kalmayan, hiç stres yapmadığınız, hayranlığınız için aynı onun gibi bir öğretmen olmak isteyeceğiniz bir üniversite hayatını size sunan kişiden bahsediyoruz. Üniversite çevre demektir, geleceğiniz için çoğu adımları atacağınız yer ve süreç demektir. Ama geleceğinizin en büyük adımını aslında siz atmıyorsunuz, karşılaştığınız iyi hocalar size attırıyor. Çünkü sizi tanıyor ve destekliyor. Size güveniyorlar ve siz onlara olan hayranlığınız için bile o dersten bütünlemeye kalmayı ya da o hocanın en ufak bir kötü sözünü duymayı zaten kendinize kabul ettiremiyorsunuz.

Bu yüzden eğer siz de böyle öğretmenlerle bir aradaysanız kıymetlerini bilin ve üniversite yıllarınızın olabildiğince tadını çıkartmaya bakın. Unutmayın, üniversite bitse bile geri dönüp baktığınızda bu öğretmenlerinizi hala yanınızda bulabilir ya da alacağınız kararlarda onların sözlerini hatırlayabilirsiniz…

Yazan: İrem Çamarası


Kaynak: Hürriyet
Anahtar Kelimeler:
öğretmen

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim