Öğretmen Diyarı

BİR ÖĞRETMENİN SINAVA GİRECEK ÖĞRENCİLERİNE MEKTUBU

Yazar: Özlem Açıkel TURHANÖzelYorum Yok Print E-posta
Gelecek hafta TEOG sınavı var. Çocuklarımız bir şekilde uygulamaya alınmış bu sınavlara hazırlanırken belki de hayatlarının en stresli en sıkıntılı günlerini yaşıyorlar. Biz veliler de öyle. Bugun sosyal medyada tesadüfen gördüğüm ve Amerikalı bir öğretmenin sınava girecek öğrencilerine yazdığı bir mektup beni çok etkiledi ve hemen Türkçeye çevirerek paylaşmak istedim. Ülkelere göre sınavlar farklılık gösterse de çocuklarımıza yaşattıkları maalesef aynı.

Lütfen bu mektubu anneyseniz sınava girecek çocuğunuza, öğretmenseniz sınava girecek öğrencilerinize tüm kalbinizle ve inanarak okuyun.

Onların gerçekten bunları duymaya ihtiyaçları var.

“Benim Sevgili Öğrencilerim,

Gelecek hafta hepiniz Matematik ve İngilizce dersleri için Texas Akademik Hazırlık Değerlendirme (STAAR) sınavına gireceksiniz. Ne kadar çok çalıştığınızı biliyorum ama sizin bilmeniz gereken çok daha önemli bir şey var.

STAAR testi sizin ne kadar benzersiz ve özel olduğunuzu ölçemez. Bu sınavı yaratanlar ve puanlayanların hiçbiri sizi benim veya ailenizin tanıdığı gibi tanıyamaz. Bazılarınızın iki dil konuşabildiğini veya şarkı söylemeyi, resim yapmayı sevdiğinizi bilmez. Onlar sizin dans etmek konusunda doğal bir yeteneğe sahip olduğunuzu göremezler. Bu sınavı hazırlayanlar; her zaman onlar için orada olduğunuzu bilen arkadaşlarınızın size nasıl güvendiğini, gülüşünüzün en karanlık günü bile aydınlattığını veya utandığınızda yüzünüzün kızardığını bilmezler. Onlar spor aktivitelerine katıldığınızı, gelecek hakkında merakınızı, hatta bazen okuldan sonra kız veya erkek kardeşinize yardım ettiğinizi bilmezler.

Onlar sizin nazik, güvenilir veya düşünceli olduğunuzu ve her gün elinizden gelenin en iyisi olmaya çabaladığınızı bilmezler.

Bu sınavdan alacağınız sonuç size bir şeyler söyleyecek ama hakkınızdaki her şeyi ifade etmeyecek. Zeki olmanın pek çok yolu vardır. Sen zekisin. Sen yeterlisin. Sen benim günümü aydınlatan ışığımsın. Bu yüzden sınava hazırlanırken ve sınavın tam ortasında, lütfen seni sen yapan harika ve mükemmel özelliklerini test etmenin hiç bir yolu olmadığını hatırla.

Sevgiyle

Mrs. Brown.”

Mektubun orijinal metnini aşağıda paylaşıyoruz.

teacher's note

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim