Öğretmen Diyarı

Bir Öğretmeni Yaratıcı Yapan Şeyler

Yaratıcılık, günümüzde üzerinde çok fazla konuşulan konulardan biri. Bu kavram, beraberinde yeniliği getirir, yeni düşünme tarzlarını ortaya çıkarır, hayatlarımızı zenginleştirir ve bunlarla beraber bizi diğer insanlara bağlar. Evet, yaratıcılığın bu yanları çok güzel ve doğru fakat okullar ve eğitimciler için daha yaratıcı olabilecekleri yollar bulmak oldukça zorlu bir arayıştır.

Yaratıcılık kişisel bir olgu olduğu ve kendini herkeste farklı şekilde gösterdiği için testlere ve standartlara boğulmuş eğitim sistemleri için öğrencilerin yaratıcılığını ortaya çıkarmak zorlu bir süreç olabilir.  Ne yazık ki bunun için ideal, tek bir çözüm yok. Ancak bu süreç, yaratıcı sınıflar ve yaratıcı öğretmenler sayesinde var olurlar. Neyse ki yaratıcı öğretmenler yetiştirmek imkansız değildir. İşte, yaratıcı öğretmenlerin sayısının artması için gereken üç ana madde.

Yaratıcı Bir Sınıf için 3 Madde

  1. Farkındalık

“Nereye gittiğini bilmiyorsan yol da seni oraya götürür” – Cheshire Kedisi, Alice Harikalar Diyarında

Yaratıcılık

Her başarılı matematik öğretmeni matematiğin her tarafımızda olduğunu savunur. Bilardo masasında geometri görürler, kırmızı ışıklarda yavaşlayan arabaların hızlarını hesaplarlar, bir klarnet çalgıcısının ritim tutmasında, bakkalda para üstü hesaplanmasında bile matematikten bir şeyler bulurlar. Matematiğin günlük hayatta nasıl göründüğünün farkındadırlar çünkü matematiği gerçek hayatla ilişkilendirebilmek için çalışarak, egzersiz yaparak uzun zaman geçirmişlerdir. Yaratıcılığın da bundan farkı yoktur. Yaratıcı bir öğretmen yaratıcılığın kendisi için nasıl göründüğünü ve bunun başkalarına nasıl yansıyacağını bilir. Yaratıcı bir öğretmen her zaman ilginçlikleri fark etmeye hazırdır.

  1. Güçlenme

Güçlenme insana bahşedilmiş bir yetenek değildir ama insanın içinden gelir. Bütün insanların iyi özellikleri ve kusurları vardır. Güçlenmiş bir insanın en önemli özelliklerinden biri de kendilerini bu iyi özellikler ve kusurlarla kabul etmek ve gelişmek üzerine bir zihniyete sahip olmaktır. Gelişmeye yönelik bir zihniyete göre yaratıcılık daha fazla yaratıcılık getirir. Gelişmeye yönelik zihniyet yaratıcılığın öğrenilebilineceğini savunur. Buna göre yaratıcılığın ortaya çıkacağı durumlar yaratmak son derece mümkündür.

  1. Egzersiz

Yaratıcılık üzerine sayfalarca yazılar okumak ya da internette yaratıcılık üzerine saatlerce araştırma yapmak yaratıcı olmak için yeterli değildir. Yaratıcı olmak için aktif olmak gerekir. Bu süreç sıkıntılı olabilir, arada mutlaka başarısızlıklar da olacaktır. Ama tabiî ki bunun yanında yaratıcı egzersizlerde kesinlikle keyif vardır. Ne kadar küçük olursa olsun herhangi bir şey ortaya çıkarmak insanın içinde bir şeyleri değiştirir, bir ışık yakar.

Yaratıcı alıştırmalar yapmaya başlamanın bir yolu da biraz kopyalamaktır.  Çocuklar bunu içgüdüsel olarak yaparlar. Harflerin üzerinden geçer, (bazen mükemmel ses tonu taklitleriyle) film repliklerini ve şarkı sözlerini tekrarlarlar. Kopyalamak kişiye yol yordam öğrenmesinde çok yardımcı olur. Bilinen birçok ünlü ressam resim yapmaya ustalarının resimlerinin kopyalarını yaparak başlamışlardır.

Bir sonraki adım ise karıştırmaktır. Karıştırma sanatı var olan bir şeyi alıp onu yeni bir şeye dönüştürmektir. Bu bir şarkı olabilir, bir şiir olabilir, bir kahve fincanını alıp onu geliştirmek bile yaratıcılıktır. Karıştırmak kopyalamaktan farklıdır çünkü karıştırma sürecinde insan işine kendisinden de bir şeyler katar. Karıştırma yaratıcılığı ateşler ve diğer insanları da yaratıcı olmaya iter.

Bir öğretmenin yaratıcılık alıştırması yapabileceği son yol da birleştirme yoludur. Bu yolda birbirleriyle uyum sağlayabilecek şeyler birleştirilir ve ortaya yepyeni bir fikir çıkar. Örneğin yüzyılın en başarılı işadamlarından biri olan Steve Jobs grafik ara yüzü fikrini bir ev eşyası olarak bilgisayar fikriyle birleştirmiş ve inanılmaz başarılı olan Macintosh bilgisayar fikrini ortaya çıkarmıştır.

Böyle birleşimler güçlü yaratıcılık biçimleridir. Beklenmedik eşleşmeler ilginç sonuçlar ortaya çıkartabilir. Çoğu zaman çok iyi bir fikir yaratmak için çok fazla deneme yapmak ve çok fazla başarısızlığa uğramak gerekebilir ama denildiği gibi “ denemek hiç görkemli değildir ama denemeden görkeme ulaşılmaz.”

Herkesin yaratıcı doğduğu ama yaratıcılıklarımızın bu modern çağda kaybolduğu ve ezildiği söylenir.  Yaratıcılık içerisinde cesaret, farkındalık ve yaratıcı alıştırmayı destekleyen bir ortam olan sınıflarda beslenir. Bu cesaret, farkındalık ve destekleyici ortamı sağlamak öğretmenlerin elindedir. Öğretmenler kendi yaratıcılıklarını ortaya çıkardıklarında bu direk olarak öğrencilerini de etkiler.

Melissa Goodwin

Kaynak: http://www.teachthought.com/teaching/ingredients-creative-teacher/

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim