Öğretmen Diyarı

Bir Öğretmen Adayı Nasıl Tercih Yapmalı?

2014 ŞUBAT ATAMASI EĞİTİM BİLİMLERİ TERCİH BİLGİLENDİRMESİ


1) Adayın branşı ve https://ais.osym.gov.tr/ tabanlı başarı sıralaması kontrol edilerek öğrenilmeye çalışılacak ve daha verimli olacaktır.


2) Adayın başarı sıralaması ile birlikte ait olduğu branşının MEB Şubat kılavuzunda belirtilen kontejyan dahilindeki bilgilendirilmesi yapılmalıdır.


3) Adayın eğer kontejyan ve branş sıralaması birbirine yakın değerlerde ise adaya tercih noktasında en özenli şekilde bilgilendirmeler yapılmalıdır. Örneğin; Tarih branşında 356 kişilik bir kontejyan verilmiş ve adayın ÖSYM’deki görülen başarı sırası 250. Kişiyi gösteriyorsa, aday çok yüksek yani hep merkez ağırlıklı (Ankara, İstanbul, İzmir vb.) tercih yapmadığı sürece uygun bir sıralamayla yerleşebilecektir ve bu konulardaki yönlendirilmesine dikkat edilmelidir. Yani bu adayımız 25 tercihinin ilk 4-5. sıralarına duygusal anlamda istediği yerleri yazabilir daha sonraki tercihlerinde özellikle gidip yaşayabileceği mantığına yatkın yerler yazmalıdır ki bunlar 18-19. Sıralarıdır.  Aday bu aralıktaki tercihlerinden birisine yerleşme ihtimalini yüksek tutabilir bu şekilde. Son kalan sıralara ise 26. Tercihini açma ihtimalinde gidebileceğine benzer fakat araştırarak daha rahatlıkla olma ihtimali yüksek fakat kış, lojman, ulaşım merkeze uzaklık gibi koşulları araştırması gerektiğini, özellikle okulları tek tek araması araştırmasının gerekliliğinin üstünde durularak belirtilmelidir. Böylece son sıralara yazdığı tercihler daha sağlıklı şekilde belirlenmiş olacaktır.


 4) Adayın branşındaki başarı sırası kontejyan dahiline yakın değerlerde ise mutlaka tercih noktasında ve 26. Tercihini işaretleme yada işaretlememe yönünde bilgilendirilmelidir. 26. Tercihine kalabilecek ve işaretleyecek adaylar için ilk 25 tercihi önemlidir ve bu aday ilk 25 tercihinden birisine atanabilir. İlk 25 tercihinin büyük kısmını 26’yı işaretlediği taktirde gitmesi olası olan bölgelere ve okullara yönelik yakın ama koşullarını daha iyileştirmek adına araştırarak(konum, ulaşım, lojman, kış koşulları vb) tercihlerini yapmalıdır. Bu şekilde yerleşebilen adayların olduğunu belirtebilirsiniz. Yani 350 kişilik kontejyana sahip bir branştaki adayın sıralaması 370’lerde olsa dahi yerleşme ihtimali olabilir. Ancak bu adayın yapması gereken en önemli şeyin tercih etmek istediği her okulun mutlaka detaylı olarak inceleme ve araştırma yapmalıdır. Fakat 26’yı işaretlemenin her koşulda görevini yapmak olduğunu belirtmek önemlidir.


 5) Her adaya seçeceği okulların, ait oldukları Hizmet Bölgesinin(1. , 2. Ve 3. Bölgeler), bu bölgelerinde Hizmet Alanlarının(1,2,3,4,5 ve 6 farklı), her okulun bu bölge alanları dahilinde Hizmet Puanlarının ve Zorunlu Çalışma Sürelerinin olduğunu anlatmanız gerekmektedir.


Örnek Olan Okul Açıklamaları;


Lalahan İlköğretim Okulu ANKARA MAMAK


Kurum Kodu: 969374 - Hizmet Puanı: 12 - Yerleşim Yeri: Belde
Hizmet Bölgesi: 1 - Hizmet Alanı: 3 - Zorunlu Çalışma Süresi: ?

 

Kahta İMKB Otelcilik ve Turizm ve Meslek Lisesi ADIYAMAN KAHTA


Kurum Kodu: 965448 - Hizmet Puanı: 18 - Yerleşim YeriŞehir
Hizmet Bölgesi: 2 - Hizmet Alanı: 4 - Zorunlu Çalışma Süresi: 6

  


Okul örneklerini incelediğinizde bölgelerde farklı puanlarla ve zorunlu çalışma süreleriyle karşılaşırsınız. Erence ilköğretim okulu 3. Bölge ve hizmet alanı 6 olmasından kaynaklı doğu hizmetinden sayılır. Fakat Kahta İMKB Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi 2. Bölge hizmet alanı ise 4’tür. Fakat bu okul doğu hizmetine dahil değildir ve puanı düşük zorunlu çalışma süresi fazladır dolayısıyla aday bu okulu tercih etme noktasında tereddütte kalabilir sizde alternatiflere yönelmesini belirtebilirsiniz. En son olarakta Lalahan İlköğretim okulu 1. Bölge hizmet alanı ise 3’tür ve yine doğu hizmetine tabi değildir. Ancak 1. Bölge ve 2. Bölgelerde Hizmet alanı 4,5 ve 6’ya denk gelerek doğu hizmetinden sayılabilecek okullarla karşılaşılabilir dolayısıyla da bunları aday tek tek araştırmalıdır. Tercihe yardım olacak kişide bu şekilde yardımcı olmalıdır.
mebpersoneli.com.tr

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol