Öğretmen Diyarı

Binlerce öğretmen atama beklerken bu Köy tam 100 gündür öğretmen bekliyor.Vicdan sahipleri bu sese kulak vermeli!

Binlerce öğretmen atama beklerken Yeşil Köy tam 57 gündür öğretmen bekliyor.

Bundan yıllar önce Ahmet Kutsi TECER'in Orda bir köy var, uzakta, O köy bizim 

köyümüzdür .Gezmesek de, tozmasak da, O köy bizim köyümüzdür.

Mısaralıyla büyüdük birçoğumuz içtenlikle söyedik bu şiiri doğru olduğuna inandık hep yanılmışız halbuki... Zira bir köy var uzaklarda gidilmeyen-gelinmeyen bizim demeye haya edilen... Kahraman halkına olan borcumuzu Şanlı ünvanı ile ödemeye çalıştığımız Şanlıurfa ilinin Halime köyü.

 

Dedelerimiz bi taraftan İngilizlerle bir taraftan da Fransızlarla savaşırken bile öğretmeni 

köyde bırakmışlar cepheye götürmemişler diye anlatıyor köyün ileri gelenleri. Neredeyse 60 gün oldu okullar açılalı bizim köye ne gelen ne de giden olmadı diye söze devam ediyorlar.

Dinliyoruz mahcup mahcup, aklımıza batının fazlalıkları geliyor ve silip atıyoruz kafamızdan 

eğitimde fırsat eşitliği ilkesini. Her gün okula umutla giden hayal kırıklığı ile geri dönen 

çocuklarını anlatıyorlar sonra bizlere yazıktır günahtır diyorlar. Kendilerine verilen eğitime 

destek ödeneğinden bahsediyorlar uzun uzun şikayetleniyorlar eğitimin olmadığı yerde destek mi olur diyorlar. Susup bir şey diyemiyoruz bizde. Bizim çocuklarımıza balık vermesinler balık tutmayı öğretsinler demek istiyor galiba yaşlı nine diye iç geçiriyoruz bir taraftan. Konuşma tüm sıcaklığı ile devam ederken gün batımına takılıyor gözlerimiz bir koyun sürüsü görünüyor ufukta birde koyunların arasında kaybolan 6-7 yaşlarında minik bir yavru...

 

Belliki çocuk işçiliğinin en hazin örneği. Heyecanla yanımıza geliyor ve bir şeyler söylüyor büyüklerine gözlerinde ki parıltıyla. Konuştuğu kelimelerden sadece bir tanesini anlıyoruz ve onu da sıkça tekrar ediyor öğretmen diyor. Çok geçmeden anlıyor öğretmen olmadığımızı ama biz yine de kendisini teselli ediyor Devletin bu ayıbını manşetten duyuracağımızı söylüyoruz. Teşekkür ederek ayrılıyor yanımızdan koyunlarının yanına dönüyor. Bizde müsade isteyelim mi diye gözüme bakıyor arkadaş ve bende bi kaç fotoğraf çektikten sonra müsade istiyorum. Bırakmayız diyorlar ısrar ediyorlar kalın diye izzeti ikrama boğuyorlar bizi. Mahcubiyetimiz kat be kat artıyor teşekkür ederek ayrılıyoruz Halime köyünden.

 

 

Arkadaşla baş başa kalınca uzun bir sessizlik kaplıyor etrafı... sonra bozuyor sessizliği bundan sonra gayrisafi milli hasılada aslan payı eğitime haberi girmeyeceğim diyor. İnce bir tebessümle cevap veriyorum bende kendisine ve içimiz hüzün dolu bir şekilde ayırlıyoruz kahramanlar diyarı ŞanlıUrfa'dan.

 

 

 

Eyüp Polat

 

 

 

kaynak:"www.gazetekamu.com"

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol