Öğretmen Diyarı

Binlerce öğretmen 2. İl Dışı Atama bekliyor

İl dışı atamalarda mağdur olan çok sayıda öğretmen 2. İl Dışı atama bekliyor.
Normların Normların zamanında güncellenmemesi ve İl Dışı Tayin isteyenlere iptal hakkı tanınması nedeni ile binlerce öğretmen zorunlu hizmetlerini yaptıkları halde gitmek istedikleri yerlere gidemedi. Bu durumda olan öğretmenler MEB'den acil 2. İl Dışı Atama istiyor.
2015 yılı içerisinde birçok defa güncellenen rotasyon yönetmeliği ile 8 yıl, 12 yıl ve 15 yıl gibi sürelerini dolduracak olanların zorunlu yer değiştireceğinin duyurulması çok sayıda yüksek puanlı öğretmenin istemedikleri halde, rotasyon aşamasında sorun yaşamamak için kendi okullarından ayrılarak İl Dışı Atama istemesine neden oldu. Bu durum da zorunlu hizmet bölgelerinde çalışan ve zorunlu hizmetini tamamlayan öğretmenlerin kendi memleketlerine atanmasına engel oldu. İl dışı atama isteyenlere iptal hakkı tanınması da bu öğretmenlerin yeni bir mağduriyet yaşamalarını da beraberinde getirdi. 
Bu durumda olan öğretmenler başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere sendikalar ve sosyal medya üzerinden 2. İl dışı atama taleplerini dile getirdiler ancak seslerini duyuramadılar. Milli Eğitim Bakanlığının zaman sorununu öne sürerek 2. atama yapmadığı iddia ediliyor. Ancak okulların 28 Eylül tarihinde açılacak olması da bu mazereti de ortaddan kaldırıyor. 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın onbinlerce öğretmenin beklediği 2. İl Dışı Atama işlemlerini başlatarak büyük mağduriyet yaşayan bu öğretmenlerin sıkıntılarını gidermesi gerekiyor.
2. İl Dışı atama isteyen öğretmenlerin sosyal medya üzerinden duyurdukları ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Sendikalara ilettiği talepleri ve yaptıkları çalışmaları içeren yazılı metni yayınlıyoruz;
Ben, Milli Eğitim Bakanlığı’mızın son zamanlarda uygulanacağını açıklayıp geri çektiği kararları sebebiyle mağdur ve mutsuz edilmiş bir öğretmenim.

Yazacaklarım benim gibi en az elli bin meslektaşımın da sesidir.

Bakanlığımız tarafından bu yıl önce rotasyon yapılacağı duyurulmuş, daha sonra iptal edilmiştir. Ancak bu iptal, çeşitli mağduriyetler doğurduktan sonra gelmiştir. Aynı kurumda sekiz yıldan fazla çalışmış öğretmenlerin resen tayin olmamak için istemeyerek yer değiştirmesiyle birlikte bu durum il dışı ve il içi atama puanlarını çok yükselttiğinden özellikle yıllardır ailesine kavuşacağı günü bekleyen bizlerin ve yer değiştirme hakkını kullanmak isteyen meslektaşlarımızın il içi ve il dışı tayin hakkını kullanmadan buharlaşmasına bu uygulama sebep olmuştur. Sonuçta, rotasyona uğramamak için istemeyerek yer değiştiren öğretmenler boş yere yerlerinden edilmiş olurken, onlardan oluşan yoğunluk nedeniyle yer değiştiremeyen bizler de mağdur edilmiş olduk.

Bu uygulamadan kısa süre sonra mağdur ve mutsuz edilen her iki kesimin de mağduriyetinin giderilmesi için kamuoyunda “İkinci İl Dışı ve İl İçi Atama” talebi oluşmuştur.

Feryadımız yazılı ve görsel basında da yer bulduğundan, Bakanlığımız adına İnsan Kaynakları Genel Müdürümüz sayın Hamza AYDOĞDU katıldığı bir canlı yayında sayın Bakanımızın bu konuda talimatı olduğunu, takvim müsait olursa ikinci yer değiştirme atamalarını yapacaklarını ama takvimin sıkışık olduğunu açıklamıştır.

Bu açıklamadan yaklaşık bir hafta sonra sayın Başbakanımız okulların Kurban Bayramı’ndan sonra açılacağını duyurmuş, dolayısıyla takvim sıkışıklığı gerekçesini ortadan kaldırmıştır.


Sayın Bakanımızın da bu atamaların yapılması yönünde talimatı olduğundan hepimizin içindeki umut ışığı daha da artmış, kamuoyunda artık mağduriyetlerin giderileceğine kesin gözüyle bakılmış anbean müjdenin geleceği gün sayılmaya başlanmıştır.

Ancak; 25 Ağustos 2015’de Eğitim Bir Sen’in internet sitesinde yayınladığı bir haberde sayın Bakanımızla yaptıkları görüşmede Bakanlığımızın bu atamaya olumsuz baktığı belirtilmiş, heyecanla atama haberi alacağı anı bekleyen kamuoyu büyük bir hayal kırıklığına uğratılmıştır.

Biz, onbinlerce öğretmen ve yolumuzu gözleyen aileleri olarak, yetkililerin bu konuyla ilgilenmesini, Milli Eğitim Bakanlığı’mızın mağduriyetimizin giderilmesi yönünde biran önce gerekli güncellemeleri yaparak takvim açıklamasını bekliyoruz. Zira Bakanlığımız’dan duymamız gereken açıklamayı bir türlü duyamıyoruz

İkinci ildışı ve ikinci iliçi yer değiştirmenin birlikte yapılabileceğini ve bunun için okullar 28 Eylül’de açılacağından takvimin yeterince müsait olduğunu düşünüyoruz.

Geçtiğimiz yıl 1 Eylül - 5 Eylül tarih aralığında uygulanan ve “istendiğinde” uygulanabildiği görülen, iliçini de kapsayan ikinci il dışı atamasının, mutlu bir toplum için öğretmenlerin mutlu edilmesi yada en azından böyle mağduriyetlere maruz bırakılıp mutsuz edilmemesi gerekliliğinden elzem niteliği taşıdığına, siz devlet büyüklerimizin sorunumuzu çözüp yüzümüzü güldüreceğinize inanıyoruz.

2. İl İçi ve İl Dışı Yer Değiştirme İsteyen Rotasyon Mağduru Öğretmenler ve Aileleri.

İKİNCİ İL DIŞI ATAMA OLMASI İÇİN GEREKÇELER (2015 EYLÜL)

MADDE 1- NORMLAR
Normlar güncellenmediği için il dışı tayin istenirken açık olan okulların çoğu bize görünmedi bazı branşlarda illerden bir tane bile açık gösterilmedi.
Bazı okullarda ise öğretmenler norm fazlası durumdadır, çalışacak okul bulamamaktadır. İllerarası atama eğitim kalitesinin arttırılması öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmence sağlanması için gerekli sirkülasyon gerçekleşmelidir. 2. İl dışı atamanın okullar açılmadan yapılması eğitim adına bir zorunluluktur.
MADDE 2- İPTALLER
İl dışı atamalar yapıldıktan sonra ataması yapılan öğretmenlere iptal hakkı verildi ve bu öğretmenler birçoğu keyfi olarak iptal etti.
Bu durumda oraya gitmek isteyen diğer öğretmenler kadro boş kaldığı halde yer değiştiremedi. Büyük bir haksızlık yapıldı.
MADDE 3- ROTASYON
HUKUKSUZ ROTASYON YAPILMIŞSA 2. İL DIŞI HUKUKİ HAKTIR!
Rotasyondan dolayı bu sene il içinde 140 bin başvuru oldu.
Rotasyona uğramak istemeyen uzun yıllardır yüksek puanlı öğretmenler haliyle mecburiyetten tayin istedi
Bu da il içinde ve il dışında puanların aşırı yükselmesine sebep oldu ve zorunlu hizmetini bitirmesine rağmen öğretmenlerin bir çoğu yer değiştiremedi.
MADDE 4- EŞ DURUMU
Normal şartlarda eş durumundan yer değiştirecek olan öğretmenler il dışı atama ile tercih yapıp atandılar ve sonra eş durumunu beklediler. Daha sonra eş durumundan daha iyi okullara geçtiler. 1. İl dışı tam olarak amaca ulaşamadı. 
MADDE 5 – GEÇEN SENE YAPILAN 2. İL DIŞI İÇİ ATAMALAR
Geçen sene de normlar güncel olmadığı için atamalara iptal hakkı verildiği için aynı mağduriyetler yaşandı ve bunun üzerine bakanlık ikinci il içi ve il dışı atamaları tekrarlayarak mağduriyeti önledi. Bu sene rotasyon ve iptali varken neden halen bir adım atılmadı?
MADDE 6- HAMZA AYDOĞDU NUN AÇIKLAMASI
Hamza AYDOĞDU 6 agustos 2015 te acıkalamasında bakanımızın takvim yetişirse ikinci il dişi yapma konusunda talimatı oldugunu belirtti.
MADDE 7- ZAMAN
Temmuz ayı rotasyona ayrıldı ancak daha sonra rotasyon iptal edildi oysa bu sırada ikinci bir il dışı atama çok rahat yapılabilirdi.
MADDE 8 –TAKVİM
Okullar 28 eylülde açılacağına göre ilk atamadan sonra çok rahat ikinci bir atama yapılabilir artık takvim sıkışık değil.
MADDE 9- İsmail KONCUK ve Bakan Beyin telefon görüşmesi
İkinci il dışı isteyen öğretmen grubunu temsilen Türk Eğitim Sen ile görüşmeye gidildiğinde İsmail KONCUK bey Nabi AVCI’ yı aradı ve bu sene okullar acılmadan yapalım dedi. Nabi AVCI bana takvim sıkısık diyorlar dedi. İsmail KONCUKta artık takvimin sıkısık olmadıgını belirtti.Bunun üzerine Nabi AVCI çalışma talimatı vereceğini söyledi. Halen bekliyoruz?
MADDE 10- Şükrü KOLUKISA Görüşmesi

Yetkili sendika olan Eğitim Bir Sen ile görüşme yapıldı. Şükrü bey Yusuf TEKİN ve Nabi AVCI ile görüşeceklerini mağduriyetimizin giderilmesi için durumun üzerinde duracaklarını belirtti.

 

kaynak:ogretmenlersitesi.com

 

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol