Öğretmen Diyarı

Bilişim Teknolojisi Öğretmen adayları twitter'i salladı

2015 KPSS sınav maratonu bu hafta yapılacak alan sınavı ile sona eriyor. Adaylar ise verilecek kontenjan sayısının açıklanmasını bekliyor. Eylül ayında yapılacak öğretmen atamaları öncesi Bilişim Teknolojileri dalında öğretmen olarak atama bekleyen adaylar twitter'i adeta salladı. #Bilişime5000KadroNabiAvci mesajı ile gün boyu trendtopik olmayı başaran öğretmen adayları Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya mesajlar verdi. 

Bu yıl Ağustos ayında yapılması beklenen ancak son anda Eylül ayının ilk 15 günü içerisnde atamaların yapılacağı açıklanan öğretmen atamaları için adaylarda büyük bir heyecan hakim. Öğrencilere dağıtılıan tabletlerle eğitimde teknolojinin kullanılmaya başlanması, bu alanda öğretmen açığınıda ortaya koydu. Bilişim teknolojileri dalında üniversite bitirip bu alanda öğretmenlik için kendisini hazırlayanadaylar twitter'i adeta salladı. Adaylar Milli Eğitim Bakanı Nai Avcı'ya mesaj verirken öğretmenlerin ehli kişilerden atanmasını da istedi. Milli Eğitim Bakanlığı'nın bilişim teknolojileri için atanacak öğretmenlerin 100 saatlik kurslarla yeterli olunamayacağını belirterek "Gelecek Bilşim artık dersleri gerçek sahiplerine verin 100saatlik kursla eğitim verilmez" mesajı yayınladı. 

Öğretmenler alanlarına ne kadar kontenjan ayrılacağını merak ediyorlar. MEB Norm kadro güncellemelerini tamamlamak üzere, bu konuda kulislerden edindiğimiz bilgileri siz değerli adaylar için derledik. 

Öğretmen atama kontenjanları branş dağılımı 2015 tahmini

Bilişim Teknolojileri Öğretmenliği ve Okul Öncesi Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği Bölümleri bu yılın favori bölümleri olacak gibi görünüyor. Fatih Projesinden dolayı müdürlerin Bilişim Öğretmenlerine okullarda çok ihtiyaç duyduğu, MEB’in bu atamalarda girilen bu ihtiyaçları kontenjanlara yansıtacağı edinilen bilgiler arasında. Güney Doğu Bölgesinde okul öncesi öğretmeni ihtiyacının da giderek arttığı görülüyor. İngilizce Öğretmenlerininde bu tercih döneminde yüksek kontenjan alması tahmin ediliyor.

İKGM Genel Müdürü Hamza Aydoğdu’nun sosyal medya hesabı üzerinden takipçilerine norm kadro güncellemelerinin yapıldığını bildirmesi adaylarda heyecan yarattı. Bilişim Öğretmenlerine bu atamalarda en az 5 bin kontenjan ayrılması, Okul Öncesi Öğretmenlerine en az 2 bin kontenjan ayrılması, İngilizce öğretmenlerine en az 5 bin kontenjan ayrılması bekleniyor.


Diğer Alanlarda Düşüş Olabilir

Müdürlerin görevden alınarak okullara gönderilmesi ile okullarda bazı branşlarda fazlalıklar oluştu. Yaşlı öğretmenlerden oluşan bazı branşlar bu yüzden atamalarda kontenjan sıkıntısı yaşayabileceği söyleniyor. Bu durumda bilişim,okul öncesi, ingilizce gibi genç öğretmenlerden oluşan branşlar avantajlı duruma geliyor.

2015 Öğretmen Atamalarında Kontenjanlar Şu Şekilde Dağılabilir:

Bilişim Teknolojileri 5800,

İngilizce 5400,

Din Kült. ve Ahl.Bil. 4200,

Okul Öncesi 2700,

İlköğretim Matematik 2500,

Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji 1200,

Rehberlik 1800,

Türkçe 1500,

Türk Dili ve Edebiyatı 1300

Beden Eğitimi 1100

(Tablo Kaynak: http://www.mebpersonelleri.net)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim