Öğretmen Diyarı

Bilişim Öğretmenleri'nden Müsteşar Yusuf TEKİN’e Mesaj

Fatih Projesi ve Bilişim Teknolojileri Öğretmeni istihdamı ile ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 'BTR yönetmeliği'nde Şubat ataması öncesi son viraj alınmak üzere. Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri de Müsteşarlık Makamında imza aşamasında olan yönetmeliğin bir an önce yürülüğe girmesi için mücadeleye devam ediyor. Bu kapsamda Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, Meb Müsteşarı Yusuf Tekin’e daha şimdiden yüzlerce mektup göndermiş durumda.

Bireysel olarak Müsteşarlık Makamına yollanan mektupların  ve mektuplarla verilen mesajların ana teması ise şu şekilde:

-Fatih Projesindeki aksaklıklar Bilişim Teknolojileri Öğretmeninin projeye etkin olarak entegre edilmesi ile giderilebilir.

-100 saatlik kurslarla diğer branş öğretmenlerinin projede görevlendirilmesi mevcut sorunların ana nedenidir.

-İlgili yönetmelik ile Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin atama sayısı arttırılmalıdır.

 Bilindiği üzere Eylül 2015 atamasında Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerine 859 kadro ayrılmıştı.

Peki Bakanlıkça hazırlanan yönetmelik ile ne amaçlanıyor?


İnsan Kaynakaları Genel Müdürü Hamza AYDOĞDU’nun Twetter üzerinden de doğruladığı yönetmelik çalışması esasen 2015’in başlarına kadar dayanıyor. Her okulda en az bir Bilişim Teknolojileri Öğretmeni olması hedeflenen yönetmelik çalışması ise şu an imza aşamasında. Milli Eğitim Bakanlığı bu yönetmelik ile Fatih Projesindeki mevcut sorunların çözümü için kendisine yeni bir yol haritası çiziyor. Yönetmeliğin yasallaşmasından itibaren ise Fatih Projesinde köklü değişikliklerin yaşanması bekleniyor. Yönetmeliği hazırlayan YEĞİTEK Genel Müdürlüğü ise Bakanlık bünyesinde görev yapan Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin sayıca azlığından yakınıyor. Bu kapsamda ilk etapta Bilişim Teknolojileri ihtiyacının en az 5000 artacağı söylentileri arasında. Yönetmeliğin imzalanması durumunda ise en çok öğretmen ihtiyacı olan ilk 5 branş içinde Bilişim Teknolojileri'de kendine yer bulmuş olacak. Güçlü şekilde etkinliklerine devam eden Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri ise yönetmeliğin çıkmasını sabırsızlıkla bekliyor. 

 

Hamza Aydoğdu'nun bundan yaklaşık 1 ay önce attığı o tweet
  BİLİŞİM ÖĞRETMENLERİ PLATFORMU

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim