Öğretmen Diyarı

Bilişim Öğretmenleri UNESCO’ya ulaştı ama…
 

Derslerinin her kademede zorunlu olmasını isteyen Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri, yetkililere seslerini çeşitli etkinliklerle duyurmaya çalışıyor.

Bilişim Öğretmenleri, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersinin öneminin artık ülkemizde de farkına varılmasını aynı zamanda birçok sıkıntıyla karşılaşılan FATİH projesinin de Bilişim Öğretmenleri olmadan başarıya ulaşamayacağını belirtiyor.

Temel eğitimin her kademesinde bilgisayar bilimleri eğitiminin şart olduğuna dikkat çeken Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri bu kez UNESCO Eğitim Komisyonundan yardım talebinde bulundu.

Eğitimin sosyal ve ekonomik kalkınmada kilit nokta olduğuna inanan ve bütünsel, insancıl nitelikte bir eğitim vizyonu üstlenen UNESCO, 1945 yılında kuruluşundan bu yana, dünya çapında eğitimi geliştirmek için çalışıyor. MEB’den hakettikleri ilgiyi bulamayan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri taleplerini UNESCO’ya iletti.

Bilişim Öğretmenlerinin UNESCO Eğitim Komisyonuna başvuru metni şöyle:

“Unesco’nun 21. Yüzyıl İçin Eğitim çalışmaları kapsamında bireylerin eğitim ihtiyaçlarının giderilmesi için Eğitim Komisyonunuzdan Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak yardım talep ediyoruz. Bizler Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri olarak okullarda her kademede bilgisayar bilimleri eğitiminin verilmesi ve TEOG sınavında bilişim alanının da olması için büyük bir uğraş veriyoruz. Bilişim Vadisi projesinin ülkemiz için gerçekten büyük bir kalkınma projesi fırsatı olduğunu da düşünüyoruz. Biz projeye inşaattan daha çok sektöre katacağı nitelik olarak düşünüyoruz. Bunun için Türkiye’de nitelikli bilişim uzmanı yetiştirilmesi için acilen temel eğitimin tüm kademelerinde bilişim derslerinin zorunlu olması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Örneğin Bill Gates başarısı bir tesadüf değildir, 13 yaşında ilk bilgisayar programını yazan Gates, okulda bilgisayar laboratuvarında arkadaşı ile sürekli bilgisayar üzerinde çalışmaktadır. Üniversiteye gittiğinde ise bitirmeden 20 yaşında üniversiteyi terk ederek okul arkadaşı ile Microsoft’u kurmuştur. Üniversite eğitimi değil İlköğretim,lise çağındaki eğitim onu bir yerlere getirmiştir. Bu bize ülke olarak bilgisayar bilimleri eğitimine odaklanmamız konusunda yön göstermektedir. Sektörün gelişmesi ve kalitenin artması için temel eğitimin her kademesinde bilgisayar bilimleri eğitimi şarttır. Bu sağlanırsa bilgisayar mühendisleri de lisans eğitiminde daha kolay ilerleyebilecek ve gerekli becerilerini geliştirebilecektir hatta gelişmişlik arttıkça yeni bilişim alanları ortaya çıkacaktır. Tüm sektörlerde yenilikçilik artacak, teknolojiyi bilinçli kullanan ve üretebilen durumuna geçilebilecektir. Lütfen geç olmadan bu reformların hayata geçmesi için bizlere yardımcı olun. Saygılarımızla.”

 
 

Kaynak: sözcü

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim