Öğretmen Diyarı

\'Beden eğitimi öğretmenleri ilkokuldan itibaren görev yapmalı\'

Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala, bireylere spor yapmanın küçük yaşlarda kazandırılması için beden eğitim öğretmenlerinin ilkokullarda da görev yapması gerektiğini söyledi.


Erzincan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala’nın katılımlarıyla 'Dünyada ve Ülkemizde Okul Sporlarının ve Beden Eğitim Öğretmenlerinin Rolü' konulu konferans düzenledi. Eğitim Fakültesi konferans salonunda düzenlenen programa Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özel, öğretim elemanları, davetliler ve öğrenciler katıldı. Ülkemizdeki okul sporlarının kronolojisi hakkında bilgi vererek konuşmasına başlayan Türkiye Okul Sporları Federasyonu Başkanı Ayhan Pala, Türkiye Okul Sporları Federasyonu ve Uluslararası Okul Sporları Federasyonu yapısı ile yapılacak çalışmaları anlattı.


Türkiye’de spora katılımın istenilen düzeyde olmadığını belirten Pala, "Okul sporlarının gelişimini etkileyen başlıca faktörler var. Bunlar sırasıyla sınava dayalı sistem, müfredat ve ders yoğunluğu, tam gün eğitim anlayışı, internet ortamı ve internet kafeler, teknoloji bağımlığının artması, beden eğitimi ders saatinin azlığı ve serbest spor zamanının bulunmaması, okulların içerisinde bulunduğu ekonomik sebepler, ailelerin spora bakış açısı ve beden eğitimi öğretmenlerinin motivasyonunu düşürülmesi." dedi.


Spor yapmanın küçük yaşlarda kazandırılması gereken bir alışkanlık olduğuna vurgu yapan Pala, beden eğitim öğretmenlerinin ilkokullarda da görev yapması gerektiğini söyledi. Pala şöyle konuştu: "İlkokulda beden eğitimi öğretmeninin olmaması bir eksikliktir. Hareketsizlik burada başlıyor. Ortaokul, lise üniversite derken çocuk sınav kaygısı ile bir hayat sürüyor. Doktor oluyor, mühendis oluyor, 30 yaşına geliyor ve Sağlık Bakanlığı obeziteye savaş açıyor. Adam hayatı boyunca oturmuş, 30 yaşından sonra nasıl koşsun."


Pala, konuşmasının ardından katılımcılardan gelen soruları cevapladı. Konferans karşılıklı plaket ve çiçek takdimi ile son buldu.

 

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim