Öğretmen Diyarı

Bazı okullar öğretmenlere verilen hazırlık ödeneğini geri alıyor
Özel okullar öğretmenlere verilen hazırlık ödeneğini geri alıyor

2016-2017 Eğitim Öğretim yılından geçerli olmak üzere özel okullarda çalışan öğretmen unvanına sahip personel MEB talimatı ile hazırlık ödeneği almaya başladı. MEB’in getirdiği bu uygulama ile özel okullarda görev yapan öğretmenlere hazırlık ödeneği yatırıldı. Ancak özel okul yönetimleri hazırlık ödeneği alan öğretmenlerden bu ücreti geri istiyor.

HAZIRLIK ÖDENEĞİ

Öğretmen unvanına sahip kişilerin her eğitim öğretim yılı başında aldığı hazırlık ödeneği 2016 yılı için 1000 lira olarak ödendi. Kesinti ile birlikte net olarak öğretmenlere 990 lira civarında hazırlık ödeneği diğer ifade ile kırtasiye ücreti ödendi. Toplu sözleşme hükümleri çerçevesinde 2017 yılı hazırlık ödeneği ücreti ise 1050 lira olarak öğretmenlere yatırılacak. Bu yıldan geçerli olmak üzere özel okullarda görev yapan öğretmenlerde hazırlık ödeneği almaya başladı. Ancak bu uygulama özel okullarda görev yapan öğretmenleri tam anlamıyla mutlu etmedi.

PARALARI GERİ İSTİYORLAR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından Hazırlık Ödeneğinin Ödenmesi konulu resmi yazı 29.09.2016 tarihlerinde tüm valiliklere ve özel okullara gönderildi. İlgili resmi yazı için TIKLAYINIZ. MEB tarafından gönderilen özel okullarda görev yapan öğretmenlere hazırlık ödeneği ödenmesi yazısında ödenen ücretlerin özel okullar tarafından öğretmenlerden alınacağı yazmıyor! Ancak iş veren olan özel okul yönetimleri öğretmeni resmen KÖLE olarak görüyorlar. Özel okullar öğretmenin hesabına yatırılan hazırlık ödeneğini elden geri alıyorlar. Öğretmenler İçin olarak özel okulların bu davranışını ahlak ve etik dışı buluyoruz. Öğretmenlere yatırılan bu ücreti geri istemek, öğretmenden zorla bu ücreti geri almak suçtur. MEB’in bu konuda gerekli inceleme ve soruşturma işlemini yapması gerekmektedir.

Kaynak: www.ogretmenlericin.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Köle Öğretmen 1 yıl önce

Maalesef geçen gün cektiker bile geri. İcraata geçmiyor sadece yazılıyor çiziliyor ama modern köleliğe devam:(

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim