Öğretmen Diyarı

BAŞBAKAN; ÖĞRETMEN ATAMALARINDA ADİL OLMALIYIZ

TRT 1 canlı yayınında gündeme dair açıklamalarda bulunan Başbakan Ahmet Davutoğlu, öğretmen atamalarıyla ilgili soruya da cevap verdi. Davutoğlu, KPSS öncesi öğretmen ataması olmayacağını belirterek atamaların 2015 KPSS'den sonra yapılacağını söyledi. Davutoğlu, 47 bin öğretmen atamasının yapılacağını belirtti.


Başbakan Davutoğlu, "Başbakan İle Özel Yayın"da, TRT Haber ve Spor Yayınları Dairesi Başkanı Nasuhi Güngör'ün moderatörlüğünde Murat Çelik ve Halime Kökçe'nin sorularını cevapladı.


Öğretmen atamaları       


15 bin öğretmen ataması yaptık Ocak ayında. Şimdi de 47 bin öğretmeni bu yaz içinde atayacağız. Yeni mezun olacaklar "bu sınava girelim" diye bir beklenti içindeler. Bu konuda adil olmalıyız. 875 bin öğretmen var. 435 binini biz atadık. Bu kadar büyük bir atamayı zaten yaptık. Türkiye'deki ihtiyacı göz önüne alacaksınız, adaletli davranacaksınız. Hepsinin hukukunu gözeten adil bir tutum sergilemeliyiz. Öğretmen atamalarını bu yaz içinde yapacağız. Atamaları seçimden sonra yapmamız, bunu bir seçim malzemesi olarak görmediğimizin de bir göstergesi.


Gençler "ilk oyum, ilk heyecan" diye bir kampanya yapıyor


AK Parti iktidara geldiğinde 4 yaşında olanlar şu anda ilk kez oy kullanıyorlar. Bilmedikleri bir dünyayla kıyas etmelerini bekleyemeyiz. Ama gençlere hep güvenmişimdir.


Ben şimdi düşünüyorum, orta 2'lerde, Marksist literatürün bütün kitaplarını bitirmiştim, klasikleri okumuştum. Gençlere güvenmedikçe, bir siyasinin devlet adamının gelecek planlaması yapması mümkün değildir. Onların dinamizmi bizim en önemli zenginliğimizdir.


THY ile konuştuk, 12-25 yaş arasındaki gençlerin seyahatlerinde indirim yapılacak. İstiyoruz ki Türkiye'nin çevresindeki ülkeleri görüp Türkiye ile ilgili iddialarını daha yukarı çeksinler. Bize oy vermemiş olsa bile bir gencin bundan istifade etmesi, zamanla bize oy vereceği anlamına gelir.


AK Parti gençliğine dedim ki, "ben size güveniyorum, her şeyi yapabilirsiniz." Her mitingde gençlerle bir hasbihal ediyorum.


2011'de seçim kampanyası yapıyorum. 10-11 yaşlarında bir genç. Elimi öpmeye çalıştı. Dedim "çabuk yetiş, bize adam lazım.". "Aradığınız adam benim Sayın Bakanım." dedi. Bir gence bu güveni vermişsek ne güzel bir şey.


Geçen yine bir mitingde, bir genç aşağıdan bağırıyor, "Ben sizin gibi bir başbakan olacağım."... "Daha iyisi olursun." dedim.


Gençler eski Türkiye'ye dönmenin korkusuyla hareket etsin istemiyorum. "Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız iyisini yaptı ama biz daha iyisini yaparız." demeli gençler.Suriyelilerin durumuSuriyeliler ile ilgili bir tasarrufumuz olmadı. Kılıçdaroğlu'nun söylemi "Suriyelileri geri göndereceğim." Bunu alın Almanya'da PEGIDA hareketinin yerine koyun. PEGIDA "Türkler gitsin, onlar yüzünden işsiz kalıyorsunuz" diyor, Kılıçdaroğlu, "Suriyeliler gitsin, onlar yüzünden işsiz kalıyorsunuz" diyor. Irkçı bir söylemdir. Kılıçdaroğlu'nun söylediklerini Almanca'ya tercüme edin, tamamen ırkçı söylemdir.


Dün Çanakkale'de iki Suriyeli geldi. Ne kadar zamanda Türkçeyi öğrendiklerini sordum. İki yılda öğrenmiş. "Türkiye için canımı isteseniz veririm." diyor.


Türkiye'de Suriyeliler sebebiyle kimse işsiz kalıyor değil. Geçen sene 1,5 milyon istihdam oluşturduk. 1990 yılının 10 yılında oluşturulacak istihdamı biz bir senede çıkartıyoruz. Kadınların iş gücüne katılımı eskiden yoktu. Artık kadınlar iş gücüne katılıyor. İş gücüne katılım yükseldiği için istihdam yapılmakla birlikte işsizlik oluyor.


www.personelmeb.net


Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol