Öğretmen Diyarı

Başbakan öğretmen atamaları hakkında açıklamalarda bulundu

2015 ve 2016 Öğretemen atamaları. Öğretmen atamaları için meraklı bekleyiş sürüyor. Binlerce öğretmen adayı atamalar ile ilgil yapılacak yeni bir duyuru için yetkililerin yapacağı açıklamaları bekliyor. Öğretmen atamaları konusundaki gelişmeler öğretmen adayları tarafından çok yakından takip ediliyor.
2015 ve 2016 Öğretemen atamaları. Öğretmen atamaları için meraklı bekleyiş sürüyor. Binlerce öğretmen adayı atamalar ile ilgil yapılacak yeni bir duyuru için yetkililerin yapacağı açıklamaları bekliyor. Öğretmen atamaları konusundaki gelişmeler öğretmen adayları tarafından çok yakından takip ediliyor. Ağustos ayında gerçekleştirilen 37 bin öğretmen atamasının ardından yıl içinde bir atamanın daha gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği merak konusuydu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, açıklamalarında yılda 2 kez atama yapılamayacağını ancak Şubat ayında öğretmen ataması planladıklarını açıklamıştı. Bakan Avcı'dan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu da öğretmen atamaları hakkında konuştu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Beyannamemizde de var Öğretmen Akademisi kuruyoruz. Yani öğretmenleri tekrar meslek içi eğitimden geçireceğiz ve öğretmen kurmayları yetiştireceğiz tabiri caizse. Öğretmen atamaları ile ilgili bir beklenti var. Geçen seneden kalan 10 binlik kadro ve önümüzdeki sene içinde ihdas edilen kadroların yarısını da şubat ayında atamayı düşünüyoruz" dedi.

TRT 1 ortak yayınında 'Başbakan ile Özel Yayın' programında gündemle ilgili değerlendirmelerde bulunabn Ahmet Davutoğlu Şubat ayında öğretmen atamlarının olacağını Öğretmen Akademisi kurulacağını açıkladı. Başbakan Davutoğlu'nun eğitim ile ilgili açıklamaları özetle şöyle:

Ben de bir öğretmenim. Geçmişim itibarıyla öğretmenlerimiz bizim geleceğimizi aydınlatacak nesillerin yetişmesi bağlamında en büyük güvencemiz, manevi saygı, hürmet bağlamında da en aziz topluluğumuzdur. Onlarla ilgili hiçbir şeyi ihmal etmedik. Öğretmen atamaları ile ilgili bir beklenti var. Geçen seneden kalan 10 binlik bir atamamız vardı, 37 bin atadık. 10 bini şubat ayında atayacağız. Önümüzdeki sene içinde ihdas edilen kadroların da yarısını şubat ayında atamayı düşünüyoruz. Bu herhalde 30 bin civarına doğru giden bir rakama ulaşır zamanla. Bu atamaları yapacağız. Şubat atamalarını geçen sene de yaptık ama biraz tereddütle karşıladı arkadaşlar. Çünkü şubat ayında atandığı zaman öğretmen yılın ortasında nasıl gidecek? Bugün Milli Eğitim Bakanımızla tekrar konuştuk.

YAZIN ÖĞRETMEN AKADEMİSİ'NDE EĞİTİM

Beyannamemizde de var Öğretmen Akademisi kuruyoruz. Yani öğretmenleri tekrar meslek içi eğitimden geçireceğiz ve öğretmen kurmayları yetiştireceğiz tabiri caizse. Nasıl Harp Akademisi harp kurmayı yetiştirir. Polis Akademisi polisi, Öğretmen Akademisi ile de öğretmenlerimizi yenileyeceğiz, geliştireceğiz.

Şubat ayında atama olan öğretmenler yeni bir sistemle atandıkları yere gitmeyecekler. Bulundukları yer neresi ise orada bir okula gidecekler, çalışacaklar ya da staj görecekler. Bir dönemi öyle geçirecekler. Doğu'ya, Güneydoğu'ya atandı. Bir dönem evi neredeyse ya da bitirdiği okul neredeyse orada bir okula onu göndereceğiz. Atandıktan sonra bir dönem orada çalışacak. Orada bir öğretmenle birlikte hazırlık yapacak. Yazın da Öğretmen Akademisi oluştuktan sonra, bir meslek içi eğitime tabi tutulacak. Dolayısıyla şubat ayında atandı, eylül ayına kadar geçen 7 ayı öğretmenlerimizin kendi kabiliyetlerini, formasyon üzerindeki gelişimlerini tamamlayacakları bir dönem olarak değerlendireceğiz. Şubat atamalarının dezavantajları da ortadan kalkmış olacak.

 

haberler.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol