Öğretmen Diyarı

Başarılı Öğretmen Nasıl Davranır?

Dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama başarılı öğrencilere “Seni başarılı yapan neydi?” diye sorduğunuzda alacağınız cevap bir kitap ismi, bir web sitesi ismi veya bir dershane ismi olmayacaktır. Bu tür soruların cevapları genellikle öğretmen isimleri ile doludur.

Demek ki öğretmen öğrenci uyumu sağlandığı anda öğrenci başarıya doğru yürümeye hatta koşmaya başlıyor. O zaman eğitim veya öğretim için metotlar geliştirmek yerine öğretmenleri değiştirmek ve geliştirmek daha önemli. “Acaba öğretmenler öğrenciye nasıl ulaşabilir?” sorusunu sormamız daha mantıklı olacaktır.

İyi bir öğretmen her zaman yol gösterici olmalıdır. Hiç bir zaman öğrencinin yaptıkları ile yetinmeyen daha iyiye gitmesi için ona yol gösteren ve rehberlik eden konumda olmalıdır. Eğer öğrencinin bilmediği bir yola girdiğini düşünürsek öğretmen yoldaki trafik işaretleri olmalıdır. Başarılı öğretmen nasihat etmez zaman içinde yol gösterir.

Başarılı öğretmen ufuk açar. Öğrencinin ufkunun açılması, bakış açısının değişmesi ancak onun gibi düşünmek ve onu anlamak ile olur. Anlamadığınız bir insanın ufkunu açamaz ona farklı bakış açıları geliştirtemez. Öğrenciyi geleceğe hazırlamada en önemli nokta budur.

Öğrencisini dinler. Yaşantılarından yararlanarak öğrencisine hemen yapması gerekeni söylemez. Onunla konuşur, onu dinler, anlar ve sonra durması gereken yerde durarak yol gösterir.

Her insan kendine güvenen ve inanan insanların olmasını ister. Çocuklar da öyledir. Başarılı bir öğretmen çocuklarının başarıları ile sevinir. Onlara güvenini ve inancını hissettirir. Öğrencilerinin başarılı olmasını bekler.

Öğrencilerini zekice öven öğretmen başarılı olur. Her ne kadar önünde bir başarısızlık olsa da onları motive etmek adına zekice övgüler öğrencinin daha başarılı olmasının önünü açar.

Başarılı öğretmen risk değerlendirmesini iyi yapar. Ne zaman, nerede, nasıl risk alacağını bilir. Öğrenciler her zaman sınıfta yeni durumlar ortaya çıkararak öğretmeninin nasıl tepki vereceğini gözler ve tepkilerini ölçer. İyi bir risk yönetimi, iyi bir sınıf yönetimini de beraberinde getirir.

Başarılı öğretmen istikrarlıdır. Ama bu istikrar gelişime karşı, değişime karşı değildir. Kendini geliştiren, değiştiren ve bunu da öğrencilerine örnek olarak gösteren ve istikrarlı bir biçimde yapan bir öğretmen başarılı olur.

Başarılı öğretmenlerin de kendilerine ait kılavuzları vardır. Öğretmenler kendi hatalarını görmekte en çok zorlanan kişilerdir. Dolayısıyla başarılı öğretmenler kendilerine mentör yani kılavuz belirlerler ve onların değerli görüşlerine önem verirler.

Veli iletişimine önem veren öğretmenlerdir. Öğrencinin eğitim öğretim faaliyetlerinde velileri kendine paydaş olarak alır. Velilerin öğretmene güvenmesi ve yardım olabilmesi için iletişimin etkili ve sağlıklı olmasına özen gösterir. Düzenli olarak görüşmeler ve bilgilendirmeler düzenler.

Mesleğini seven öğretmen başarılı olur. Mesleğini sevmesi gerektiğini de bilir. Öğrencileri için çalışmalar yapmaktan zevk alan öğretmen başarılı öğretmendir.

Başarılı öğretmen öğrenci ihtiyaçlarını gözlemler ve ona göre davranır. Monoton veya sıradan olmayı sevmez. Sınıfa girdiğinde sınıfın iklimini hisseder ve gerekirse planında değişiklikler yaparak ona göre davranmasını bilir.

Sınıfınının görselliğini değiştirir. Fiziki farklılıklar öğrencilerin de dikkatini çekeceği için ilgi ve merakı da artırır. Böylece öğrencilerin daha heyecanlı bir şekilde sınıfa gelmesine neden olur. Panolar, oturma düzeni gibi etkiler bunu yapar.

Teknoloji ve gelişmeleri takip ederek gerekli değişimlerden en uygun ve ideal olanını belirler sınıfına hemen adapte eder. Yeni araç gereçler keşfetmek için araştırmalar yapar.

Manevi destek olur. Öyle zamanlar gelir ki öğrenciniz arkadaşlarına, ailesine anlatamayacağı ağır bir yük altında kalabilir. Bu durumda size açılmasına izin verin. Bunun için ona güven duygusunu hissettirmeniz gerekecektir. İşte bunu yaptığınızda başarılı öğretmen olursunuz.

Eğlenceyi veya oyunu sınıfa sokarlar. Başarılı öğretmen her zaman ciddi olmanın gereksiz olduğunu bazen sadece oyun oynanabileceğini düşünerek oyunu ve eğlenceyi sınıfa sokar.

Başarılı öğretmen iyi gözlem yapar ve iyi bir izleyicidir. Öğrencilerin ne durumda olduklarını ve öğrenme aşamalarını kontrol eder. Kimseyi geride bırakmaz. Öğrenme ortamında eşitliği sağlar.

Başarılı öğretmen hayat boyu öğrenen öğretmendir. Sürekli kendisini geliştirmesi gerektiğini bilir ve görür. Böylece öğrencilerine de iyi bir model olmayı hedefler. Kendi alanında olsun olmasın önemli değildir. Her alanda kendini geliştirmek ister.

Başarılı öğretmenler denemeye ve değiştirmeye açıktır. Belli bir kabuk içinde değildirler. Kabuklarını kırmak için heveslidirler. Her türlü model ve tekniği denemek isterler.

Başarılı öğretmen alanında uzmandır. Bununla birlikte aktarma kabiliyeti de kuvvetlidir. İyi bir hitabet ile öğrencileri etkileyerek her daim ilgiyi açık tutar.

 

Kaynak: ogrenmen.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol