Öğretmen Diyarı

Bakanlıktan öğretmen adaylarına: Elemeler kaçınılmaz

SERBAY MANSUROĞLU

Yeni atanan öğretmenler bir yıl çalışmış olma ve performans değerlendirmesinden başarılı sayılma sonucunda asaleten memur olmak için ‘aday öğretmenlik sınavına’ girebiliyor. Bakanlık bu sene sınavın ekim ayında yapılacağını açıkladı. Geçen sene atanan 40 bin öğretmen 4 yıllık lisans ve KPSS sınavında aldıkları puan sonucu atandıklarını belirterek, sınava itirazlarını çeşitli platformlarda gündeme getirdi.

‘Eleme son derece doğal’

Aday öğretmenlerin başvurduğu bir nokta da AKİM (Ak Parti İletişim Merkezi) oldu. Ancak AKİM’den gelen 27 Ağustos tarihli Milli Eğitim Bakanlığı imzalı yanıt şoke edici. Gelen yanıtta şu ifadeler kullanıldı: Öğretmen aday sayısının, öğretmen ihtiyacının 3 katından fazla olduğu bir ortamda, bakanlığımızın öğretmen alımında seçici olması, alacağı öğretmenleri çeşitli elemelerden geçirmesi kaliteli bir eğitim için önemlidir ve kaçınılmazdır.

‘Değer bilmeyeni var’

Yanıtın sonunda ise şu ifadeler yer aldı: Bu mesleğin kutsallığını bileni, sürekli kendisini geliştiren öğretmenlerimiz az değildir. Az da olsa 'artık atandım, görevimi yapsam da yapmasam da, kendimi geliştirsem de geliştirmesem de öğretmenim, maaşımı alıyorum, garantili bir işim var’ diyenler olduğunu unutmayalım. Onun için adaylıktan asalete geçerken sınavın yapılması son derece normaldir, kaliteli bir eğitim için gereklidir.

BAŞARISIZ OLANIN İLİŞİĞİ KESİLİR

Daha önce 1 yıllık aday öğretmen olarak çalışma süresini dolduranlar doğrudan asil memuriyete başlıyordu. Yeni yönetmelikle birlikte atandıktan sonra 1 yıl çalışma süresini dolduran aday öğretmenler yazılı ve sözlü olarak tekrar sınava alınır. Aday öğretmenler, en az bir yıl fiilen çalışmak ve performans değerlendirmesine göre başarılı olmak şartlarını sağlamak kaydıyla, yapılacak yazılı ve sözlü sınava girmeye hak kazanırlar. Sınavda başarılı olanlar öğretmen olarak atanır. Sınavda başarılı olamayan aday öğretmenler il içinde veya dışında başka bir okulda görevlendirilerek bir yılın sonunda tekrar değerlendirmeye tabi tutulurlar. Aday öğretmenlik süresi sonunda sınava girmeye hak kazanamayanlar ile üst üste iki defa sınavda başarılı olamayanlar aday öğretmen unvanını kaybeder ve memuriyetle ilişiği kesilir.

LİSANSI TAMAMLAYAN KADROYA ALINMALI

Aday öğretmenlik sınavını yargıya taşıyan Anadolu Eğitim Sen Genel Başkanı Cansel Güven ise sınavın iptal edilmesini beklediklerini ifade etti. Binlerce aday öğretmenin kendisine ulaştığını ve endişelerini paylaştıklarını ifade eden Güven, “Dört yıl öğretmenlik eğitimi alan, formasyon gören, KPSS gibi sınavı geçen öğretmenler bu defa ‘aday öğretmenlik sınavı’ ile karşı karşıya bırakılıyor. Siyasi otoritenin sınavı sopa olarak kullandığını düşünüyoruz. Bunun bir an önce sona ermesi, başarı ile lisans eğitimlerini tamamlayan öğretmenlerin kadrolu olarak atanmaları talebimizdir” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: birgun.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol