Öğretmen Diyarı

Bakanlık İki Öğretmenin Evliliğine Karşı

Bilindiği gibi kısa bir süre sonra uygulamaya geçecek rotasyonla birlikte sekiz yıl boyunca aynı okulda görev yapmış 120 bin öğretmen il içinde zorunlu yer değişikliğine tabi tutulacak. Bu yer değişikliğiyle birlikte bakanlıkta eşi benzeri görülmemiş bir hareketlilik yaşanacak. Bu durum öğretmen ve eğitim sendikaları tarafından aile birliğine zarar vereceği yönünde eleştiriler almasına rağmen bakanlık yetkilileri rotasyonun sadece il içinde yapılacağını ve bu nedenle aile birliğinin bozulmayacağını iddia ediyor.

Yeni rotasyon düzenlemesine göre iki eşin de öğretmen olması durumunda eşlerin aynı okulda çalıştırılmasının önüne geçilecek. Ayrıca kişilerin eş durumundan yararlanması için ya eşinin kamuda çalışıyor olması gerekecek ya da özel sektörde çalışıyorsa son üç yıllık primlerinin kesintisiz yatmış olması şartı getirilecek. İşte yasalarda ortaya çıkan çelişkilerden dolayı başta eğitim sen olmak üzere pek çok sendika bu çelişkilerin aile birliğine zarar vereceğini düşünüyor.

 

Eş durumu tayinleri ve eşlerin aynı kurumda çalışmak istemeleri de bu süreçte gittikçe zorlaşacak çünkü bakanlık yönetmelik değişikliğinde eş durumu tayinlerini veya eşlerin aynı kurumda çalışması şartını bakanlığın ihtiyaç duyduğu bölgeler olarak değiştirdi. Yani eğer karı koca  aynı kurumda veya aynı şehirde çalışmak istiyorsa sadece bakanlığın belirlediği şehirlerde çalışma hakkına sahip olabilecek. Bu durumda görünüyor ki bakanlık karı koca öğretmen çiftleri ihtiyaç eksikliği bulunan doğudaki zorunlu hizmet bölgelerine göndermenin planlarını yapıyor.

 

Özel sektör çalışanı eşler için tayin isteme hakkı olan üç yıl kesintisiz prim yatırılması da pek çok kişi için eş durumu tayini istemenin zorlaşacağını gösteriyor çünkü pek çok kişinin eşinin sigorta primi üç yıl üst üste düzenli yatmamış olabilir. Bakanlık yapacağı incelemelerde sigorta primlerinin bir gün bile geç yattığını veya yatırılmadığını görürse öğretmenin eş durumu tayini isteme hakkını ortadan kaldırabilir.

 

İşte tüm bu nedenlerden dolayı rotasyon konusunda direten bakanlığın madde değişikliği yapması hatta mümkünse rotasyonu tamamen rafa kaldırması sendikalar tarafından tavsiye edilmektedir.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim