Öğretmen Diyarı

Bakan Yılmaz'dan Öğretmen Maaşları Açıklaması
PERFORMANSA GÖRE KADRO

Sözleşmeli öğretmenlik sistemine geçtiklerini anlatan Yılmaz, şöyle devam etti: “Bunu yapmak zorundayız ki Türkiye'nin dört bir tarafına kaliteli eğitimi verelim. Muş'ta diyor ki 'Geçen yıl 3 bin 500 öğretmen atadınız, 2 bin 500, 2 bin 800'ü döndü.' Geriye kaldı 500-600 öğretmen. Yani bir yıllık öğretmenlerle eğitim kalitesinin artırabilmek mümkün değil.

Öğretmen, kaliteli eğitim verebilmek için öğrencisini, ailesini tanımalı. Sözleşmeli öğretmenliği çıkardık, en az 4 yıl sözleşme olacak, her yıl sözleşmesi yenilenecek. Performansı iyi olanlar da kadroya geçecek." SÖZLEŞMELİLER MEMNUN Geçen yıl bu kapsamda 20 bin öğretmeni göreve başlattıklarını herkesin bundan memnun olduğunu anlatan Yılmaz, “Bu yıl 20 bin öğretmenin daha alımını yapacağız, ilana çıktık. 10 bin öğretmenin de ağustos sonrası alımını yapacağız” dedi.

BÜTÇENİN %20'Sİ EĞİTİME Türkiye'de eğitime en fazla kaynak ayıran hükümet olduklarını dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti: “Bütçemizin yüzde 20'sini eğitime harcıyoruz... Eğitim bütçeden en fazla payı alıyor. Biz gereken kaynağı ayırdık merkezden. Bunu kullanmak lazım. Sağlıklı ortamlarda eğitim verilecek mekanları oluşturmak lazım.” Özlük haklarında büyük iyileşme Kaliteli eğitim için öğretmen başına düşen öğrenci sayısının önemine işaret eden Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “2002'de ilkokulda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 28 idi, şimdi 16. Ortaokulda 18'den 13'e düştü. Öğretmenlerin özlük hakları da önemli.

Burada da çok büyük mesafe aldık. 2002'de haftada 15 saat ek ders veren öğretmene ödenen para 635 liraymış. Yani 409 dolar. Şimdi aldığı 942 dolar. Eskiye oranla %100'den daha fazla iyileşme” ifadelerini kullandı.

Yenişafak  

 

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Avatar
Öğretmene yıpranma 10 ay önce

Öğretmene yıpranma istiyoruz..........

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim