Öğretmen Diyarı

Avcı: Ataması yapılmayan öğretmen sayısı 66 bin dedi, 300 binden fazla öğretmen adayı hayal kırıklığı yaşadı
 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı bakanlığın öğretmen ihtiyacını açıkladı. MEB Bakanı Avcı 66 bin öğretmen ihtiyacı olduğunu açıkladı. Açıklanan rakam atama bekleyen 300 binden fazla öğretmen adayında hayal kırıklığı yarattı.
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmen olarak MEB Personel ihtiyacının 66 bin 574 olduğunu açıkladı.


MEB‘in öğretmen ihtiyacı 66 bin 574! Mili Eğitim Bakanı Nabi Avcı 21.04.2016 tarihi itibari ile MEBBİS üzerinden norm bilgilerine bakıldığını, norm bilgilerine göre MEB‘in personel ihtiyacının belirlendiğini beirtti.


Avcı; “MEBBİS Norm Modülü istatistiklerine göre 21 Nisan 2016 tarihi itibari ile MEB’in öğretmen ihtiyacı net olarak 66 bin 574’tür” açıklamasını yaptı.


SORU ÖNERGESİNE CEVAP

Nabi Avcı CHP Ankara Milletvekili Murat Emir tarafından cevaplanması için verilen soru önergesine yazılı cevap verdi. Avcı tarafından verilen cevapta MEB öğretmen ihtiyacının Maliye Bakanlığınca verilen kadro izni ile sınırlı olarak karşılandığını ifade etti.


MEB ve Maliye Bakanlığı tarafından tahsis edilen  öğretmen kadrolarının illere ihtiyaçları dikkate alınarak dağıtıldığını belirten Nabi Avcı illere yapılan dağıtımdan sonra il milli eğitim müdürlükleri de illerinde öğretmenlerin istihdam edileceği eğitim kurumlarını belirlediklerini ifade etti.


ÖĞRETMEN ATAMA KRİTERLERİ


Avcı açıklamasında öğretmenlerin belirlenen eğitim kurumlarına atanmalarında Talim ve Terbiye Kurulu kararı, Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik ile Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği dikkate alındığını ve KPSS puan üstünlüğüne göre öğretmen atamalarının yapıldığını belirtti.KADROLU ÖĞRETMEN YERİNE ÜCRETLİ ÖĞRETMENNabi Avcı yaptığı açıklamada öğretmen ihtiyacı eğer kadrolu kadrolu öğretmenle karşılanamıyorsa derslerin boş geçmemesi için, öğrencilerin mağdur edilmemeleri için öncelikle öğretmen olma şartlarını taşıyanlar olmak üzere valilikler tarafından ücretli öğretmen görevlendirildiğini belirtti. MEB personeli olarak Sözleşmeli öğretmen istihdamı yapılmadığını da vurguladı.ATAMA BEKLEYEN ÖĞRETMEN SAYISI2015 yılı KPSS verilerine göre, KPSS’ye girmiş atama bekleyen öğretmen sayısının  349 bin 277 olduğu, MEB öğretmen ihtiyacı sayısının 66 bin 574 olduğu, ücretli öğretmen maaşının 1.152,82 TL, kadrolu öğretmen maaşının da 2.509,10 TL olduğu yapılan açıklamada yer aldı.Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim