Öğretmen Diyarı

Atanamayan öğretmenlerin mezarlı eylemi!Baban milletvekili değilse atama bekleme !

Atanamayan öğretmenlerin mezarlı eylemi vatandaşı ağlattı

Kayseri’de atama bekleyen öğretmen adayları eylem yaptı. Mezarlı eylemde branş öğretmen adayları, ataması yapılmadığı için intihar eden bir öğretmenin hikayesini canlandırdı. Maket mezarın içerisine yatırılan gencin üzerine beyaz bez örtüldü. Üzerine kravat konuldu. Bu sırada hikayesi anlatıldı. Vatandaşlardan bazıları ise bu canlandırma karşısında gözyaşı döktü. 

 

Kayseri’de 2015 Şubat Branş Atama Platformu üyeleri olan atama bekleyen branş öğretmenleri eylem yaptı. Cumhuriyet Meydanı’nda toplanan gençler ellerindeki pankartlarla atama yapılması için Milli Eğitim Bakanlığı ve Başbakanlığa çağrıda bulunarak pankartlar açtı. 

 

Grubun adına konuşma yapan Aslı Erdoğan, Türkiye’de işsiz öğretmen sayısının 330 bin olduğunu ifade ederek, müjde olarak verilen Ocak ayındaki öğretmen atamasının sadece 15 bin olduğunu anlattı. Erdoğan, asıl müjdenin atama bekleyen 40 bin branş öğretmen adayının atama yapılmasıyla gerçekleşmiş olabileceğini aktararak, “Kendisi de eğitimci olan Başbakanımızın branş öğretmenlerini mağdur etmeyeceklerini düşünüyorum. Bizi daha iyi anlayacağını düşünüyoruz. Bu nedenle Şubat ayında 40 bin branş öğretmeni almalarını istiyoruz” dedi. Erdoğan, ataması geciken branş öğretmen adaylarının mağdur olduğunu ve zor günler geçirdiğini dile getirdi.

 

Konuşmanın ardından atama bekleyen öğretmenin dramı canlandırılan tiyatro oyunu ile dile getirildi. Atama bekleyen bir genç, maket olarak hazırlanan mezarın içine yattı. Temsili mezarın başındaki taşa ise “Ataması yapılamayan branş öğretmeni” yazıldı. Ardından müzik eşliğinde ataması yapılmadığı için yaşadığı sıkıntılar sonrasında intihar ettiği ifade edilen öğretmenin hikayesi anlatıldı. Üzeri beyaz bez parçasıyla örtülen branş öğretmenin üzerine de kravatı konuldu. Bu canlandırma ise eylemi izleyen iki bayanın ağlamasına neden oldu. Gözyaşlarını tutamayan kadınlar, öğretmen adaylarının eylemini izledikten sonra ayrıldı.

 

'BABAN MİLLETVEKİLİ DEĞİLSE ATAMA BEKLEME'

 

Branş öğretmenlerin atama yapılmamasıyla ilgili eylemini izleyen İbrahim Aslaner, mezarda yatan genci kaldırarak “Baban milletvekili değilse atama bekleme” ifadelerini kullandı. Genç ise babasının milletvekili olmadığını ifade etti. İbrahim Aslaner, tesadüfen eylemin olduğu yere geldiğini anlatarak, kızının da atama beklediğini ve olmayacağını aktardı. Baba, öğretmen atamalarında hak yendiğini belirterek tepki gösterdi.

 

DOMBIRA EŞLİĞİNDE HÜKÜMETE ŞARKILI ÇAĞRI

 

Branş öğretmenleri atama yapılmamalarıyla ilgili eylemlerinde ilginç bir yol seçti. Gençler, kendilerine uyarladıkları Dombra’yı söylediler. Dombra müziği eşliğinde söylenen şarkıda başbakandan atama yapılmasıyla ilgili çağrıda bulunuldu.

 

ATAMALARININ YAPILMASI İÇİN DUA ETTİLER

 

Eylem sonunda gençler dua etti. Atamalarının yapılmamasından dolayı yaşanan sıkıntıların dile getirildiği duada gençler atamalarının biran önce yapılmasını istediler. 

 

personelmebhaber.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol