Öğretmen Diyarı

Atanamayan Öğretmenlerin Gözü Kulağı Bu Haberde

Devlette kadro imkanı bulamayan öğretmenler 2 şubat 2015 tarihinde hükumetin yaptığı bir açıklamayla heyecana kapıldılar.

02.02.2015 tarihinde yapılan bakanlar kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapan hükumet sözcüsü Sayın Bülent Arınç Yurtdışındaki ülkelerde açılacak olan yeni ve büyük bir organizasyon olan Yurt dışı okullarıyla ilgili bir çok ülkede yeni okul açılacağını duyurdu. Bu okulların eğitim kadrolarının özel ve devlet okullarındaki görevli öğretmenlerle yeni mezun olmuş öğretmenlerden seçileceği söyleniyor. Sayın Nabi Avcı bu projeyle ilgili açıklamayı çok kısa sürede yapacaktır. Atanamayan yeni mezun öğretmenler devlet veya özelde çalışan öğretmenlerden boşalan yerlere istihdam edilebilecekleri gibi direk bu okullara devlet tarafından da kendileri  gönderilebilecektir. Fakat bu organizasyonun bir gönüllülük esasına dayalı olacağı söylendiğinden yeni mezun atanamamış öğretmenlerle ilgili de tatmin edici bir formül bulunacağı dillendirilmektedir. Zaten devlette çalışan öğretmenlerin yurtdışında gönüllü çalıştıkları sürede Türkiye’de izinli sayılarak bu süre zarfında projeyi üstlenen ajans tarafından maaşları ödeneceğine göre atanamayan öğretmenlere de konuyla ilgili bir düzenleme getirilebilecektir. Olaya ne tarafından bakarsak bakalım devlet kadrolarına yerleştirilememiş genç kardeşlerimiz ya gidenlerin yerine yerleştirilecek veya diğer kadrolu öğretmenler gibi onlar da yurtdışında kurulacak yeni Türk Okullarında çalışma fırsatı bulacaklardır.


Mart’tan önce yürürlüğe girmesi kesin gözüyle bakılan bu düzenlemeyle ilgili Bülent Arınç’ın o açıklaması : 

02.02.2015 tarihli Bakanlar Kurulu’nda 3 konu üzerinde fikir alışverişinde bulunduk. Birincisi yurt dışında Milli Eğitim Bakanlığı’mıza bağlı 66 okul var. Bunların çalışma şartları eğitim kalitesi ve fiziki şartlarının iyileştirilmesine yönelik konu ele alındı. İkincisi cemaate bağlı okullar şirket olsun vakıf olsun bakanlığımıza veya kuracağımız vakfa  geçirilebilir mi ?.Üçüncüsü ise bu ülkelerde yeni kuracağımız sistem içerisinde açılacak olan okullardır. (166 adet cemaat okulu+T.C devletine bağlı açılacak yüzlerce ek okul) Bu oluşum faailyetleri bir gönüllük esasına göre devam edecek olup izinli sayılacakları süre zarfında da maaşlarını ajanstan alacaklardır. Bakanlar kurulunda bu konuyla ilgili olarak şu anda dört dörtlük bir karar vermedik ama genel hatlarıyla yavaş yavaş belirginleştiğini ve bu konunun Türkiye’nin menfaatine olacağıyla ilgili net bir karar verdik. Elbetteki bu konunun etraflıca düşünülüp çok iyi bir karar verilmesi gereken bir konu olduğunu biliyoruz. Şu an faaliyet gösteren cemaat okullarının şirket olsun vakıf olsun ‘’hadi kapatıyoruz bu iş bitti’’ deme lüksümüz. Hukuk çerçevesinde bu olayı aşacağız. Bu iş bir vakıf, bir gönüllülük esasına dayalı olacak dedi

Başka devletler kendi ülkemizde okul açtıklarında kuşkuyla bakarız. Acaba bunun arka planında ne var ? deriz. Hükumetler arası ticari-siyasi ve diplomatik ilişkiler vardır ama bir ülkenin başka bir ülkede eğitimi faaliyeti adı altında ne yapacağı hem o ülkenin iç istihbarat konusu olur hem de devlet adamlarının iyi düşünmesi gereken bir konu olur dedi. Dolayısıyla bu işi gayet açık ve şeffaf bir şekilde yürütmek zorundayız. Yurt içinde ve yurt dışında yeni, nitelikli bir eğitim faaliyetinin başlamasını başta Sayın Cumhurbaşkanımız istemekte, Sayın başbakanımız ve hükumetimiz de  desteklemektedir. Nasıl kurulabilir ?, nasıl kaynak verilebilir?, nasıl denetlenebilir ?sorularıyla alakalı bu kurulacak olan yeni sistem üzerinde yoğun bir çalışma sarf ediyoruz. Bakanlar kurulunda bu yeni sistemi yürütecek olan vakfın ismini de beliredik şu anda fakat bunu daha sonra açıklayacağız. Bu vakfın kaynak ihtiyacı %70’i kendi kaynaklarıyla %30’u ise devlet tarafından karşılanabilir. Ama bu vakıf kesinlikle devlet destekli olacaktır. Kurulacak yeni okullar o ülkelerin eğitim sistemine de destek verecektir. Ülkeler arası kültür ve eğitim diplomasisi şeklinde okullar eğitim öğretimlerine devam edeceklerdir. Bu çok büyük bir organizasyon olacağından dolayı alt yapısını çok iyi kurmalıyız. Bakanlar Kurulu toplantısında Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu Milli Eğitim Bakanı’nın elindeki bu büyük projeyi bir an önce tamamlayarak kendisine teslim etmesini söyledi. Sayın Nabi Avcı da bir dahaki bakanlar kurulu toplantısı beklenmeden önümüzdeki günlerde bu projeyi kamuoyuyla paylaşacaktır.

mebmedya.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim