Öğretmen Diyarı

Atanamayan Öğretmenler Meclis Gündeminde

Coğrafya Öğretmenlerinin atanamaması ve kadro sıkıntısı çekmesi nedeniyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal mağduriyetlerinin giderilmesi amacıyla Meclis Araştırması açılması istendi.

Atanamayan Coğrafya Öğretmenlerinin yaşadıkları sorunların çözümü için Milletvekili Mahmut TANAL ve Milletvekili arkadaşları tarafından Meclis Başkanlığına sunulan Meclis Araştırması Önergesinin gerekçesinde şu ifadeler yer aldı:

Eylül 2014’de açıklanan Öğretmen atama kontenjanlarına göre Coğrafya Öğretmenliği bölümüne 325 kontenjan verilmiştir. Ancak 6 bine yakın mezunu olan bu bölüme verilen kontenjan sayısı Coğrafya Öğretmenliği bölümünden mezun olan vatandaşlarımızı ekonomik ve sosyal olarak olumsuz yönde etkilemiştir.

Coğrafya Öğretmenlerinin atanma yüzdeleri yüzde 5,36 olup oldukça düşüktür. Ve bu vatandaşlarımızın yüzde 94,64’ünün mağdur edildiği açıktır.

2012 senesinde getirilen 4+4+4 eğitim sistemi birçok sınıf öğretmeninin norm fazlası olmasına sebep olmuştur. Bu yüzden de yaklaşık 42 bin sınıf öğretmeni norm fazlası olduğu için farklı branşlara geçirilmiştir. Bu durumdan Coğrafya Öğretmenliği bölümü de olumsuz yönde etkilenmiş olup 177 sınıf öğretmeni bu bölüme geçiş yapmıştır.

Coğrafya Dersi Milli Eğitim Bakanlığı müfredatının mihver derslerinden birisidir.

Şöyle ki; ülkemiz jeopolitik olarak önemi yüksek bir ülkedir. Türkiye; Üç tarafı denizlerle çevrili olup, birçok kaynağı bünyesinde barındıran, stratejik konumu nedeni ile de birçok yabancı ülkenin üzerine planlar yaptığı bir ülkedir. Türkiye’nin coğrafi özelliklerini en iyi şekilde bilmek ülkemizin potansiyellerinin de farkında olmak anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu önemli dersi veren Coğrafya Öğretmenlerimizin ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesi, bu ders için daha fazla kontenjan ayrılması gerekmektedir

 

sgkrehberi.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim