Öğretmen Diyarı

Atanamayan Öğretmen Ne Olacak? Dershane Personeli Nerede İş Bulacak?

 Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Habertürk televizyonunda katıldığı programda bir çok konuda açıklamalarda bulundu. Atanamayan öğretmenler, 2015 KPSS, dershane personelinin dershaneler kapatılınca nerelerde çalışacağı... İşte Nabi Navcı'nın konuşmasından satır başları.
Nabi Avcı, Atanamayan Öğretmenler ve Dershane Öğretmenlerinin Son Durumu Hakkında Açıklamalarda Bulundu

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Habertürk televizyonunda atanamayan öğretmenlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Öğretmen atamalarının her yıl KPSS sınavıyla alındığını söyleyen Nabi Avcı, öğretmen adayı atamalarının bu sınav sonuçlarına göre alındığını söyledi. Bu yıl temmuz ayında KPSS sınavı yapılacağını belirten Avcı, "Branşlarına göre bir puan sıralamasına alınıyorlar. Yani Fizik öğretmenlerine göre sıraya diziliyorlar, o yıl kaç kişi alınacaksa sıraya göre çizgiyi çekiyoruz" dedi.

Atanamayan öğretmen değil, öğretmen fazlası olduğunu belirten Avcı, "Bu bölümlerin mezunları başka alanlarda kullanılabilir. Öğretmenlerimizi KPSS sonuçlarına göre Ağustos ayında değerlendireceğiz" diye konuştu.

Hangi branşta ne kadar öğretmen ihtiyacı olduğunu bilmeden Kılıçdaroğlu'nun öğretmen adaylarının hayalleriyle oynadığını söyleyen Avcı, "Biz ders yılı sonu itibariyle hangi branşta ne kadar boşluğumuz var, ne kadar ihtiyacımız var bunları hesaplıyoruz. Ondan sonra Maliye Bakanlığı'ndan kadro kullanma izni alıyoruz. Muhtemelen bunun büyük bir bölümünü bu ihtiyaç planlamasına göre atayacağız. Bu sınavlarla ilgili bir genel yanlış anlama var. Zaman zaman anne babalardan şu tür şikayetler duyuyoruz, benim çocuğum KPSS'den 80 puan aldı atanamadı, komşumun kızı KPSS'den 70 puan aldı atanamadı. Sizin çocuğunuz çok rağbet olan bir alanda, diyelim matematik alanındadır. kpsshaberleri.net Matematikçiler kendi aralarında yarışırlar. Türkçecinin aldığı puanla, matematikçinin aldığı puan farklı farklıdır. Yüksek puan almış olmasına rağmen matematikten bir aday atanamamış olabilir. Tersi de olabilir. Dolayısıyla branşları birbirine karıştırmamak lazım"

Rotasyonla ilgili açıklamalar da yapan Avcı, "Merkezler, hizmet olarak yüksek kıdemli öğretmenler atanıyor. Bunların hizmet puanları yüksek olduğu için merkezlerde oluyor. Buna karşı gençler, örneğin yeni öğretmenleri genelde doğu güneydoğuda görevlendiriyoruz. Merkezlerde de, Çankaya'daki okulları dolaşırsanız 20-25 yıllık öğretmenleri görürsünüz. Belli bir yaştaki öğretmenler bir yerde toplanıyor, gençler daha çok ilçelerde oluyor. Ama öğretmenlik bir sanat, bir ustanın yanında genç bir öğretmenin öğreneceği çok şey var. Bu sorunu çözmek için, bunların dengeli bir şekilde dağılması için, gençlerle kıdemli öğretmenlerin birarada olması için rotasyon uyguluyoruz. Ama aynı il, ilçe içerisinde oluyor. 

Bu yıldan başlayarak 12 yılla başlıyoruz. 12 ve daha yukarıdakiler kendi ilçelerinde başka okullarda görevlendirilecek. Dolayısıyla gençler de onların yerine gelebilecek. Önümüzdeki 11 yıl ve üzerindekiler olacak, ondan sonraki sene 10, sonra 9 sonra 8 olacak. Bu öğretmenleri sürgüne tabi tutmuyoruz. İlçe içerisinde olacak. Aynı ilçelerde bazı okulların adı çıkmış, tercih ediliyor, bazısında tercih edilmiyor. Orada da, burada da ihtiyaç var. Dengelemeye çalışıyoruz.

Dersaneleri dönüştürüyoruz. Test sistemi devam ediyor. bu durumda özel okullara gidenler avantajlı olmuyor mu

Dersanelerin bu dengesizliği giderdiği efsanesi doğru değil. Yaptığımız tüm araştırmalar şunu gösteriyor, dersanelere giden öğrencilerin çok büyük bir bölümü, aslında zaten dersaneye gitmese de sınavları kazanabilecek nitelikli okullarda okuyorlar. En yüksek yüzdeler fen lisesi öğrencileri, anadolu lisesi öğrencileri. Peki meslek lisesi öğrencileri dersanelere gidemiyor. kpsshaberleri.net  Öyle dersaneler var ki, ücretleri astronomik. Buralarda zaten çok nitelikli öğrenciler burada okuyor. İmkanı olmayanlar da çok daha düşük ücretlerle, iddialı olmayan dersanelere gidiyor. Dersane denen sistem, zaten hızlı koşan çocukları biraz daha hızlı koşturan, daha yavaş koşan çocukları da oyalayan bir sistem. Bu illüzyon artık dağılmış durumda. TEOG uygulamasına başlamamızla birlikte okul tekrar önemli hale geldi. Müfredat önemli hale geldi. Sınavlar, sınıfta okutulan derslere endeksli hale geldi. Dersaneye olan ihtiyaç azaldı.

Dershanelerdeki Personelin Durumu Ne Olacak?

kpsshaberleri.net

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim