Öğretmen Diyarı

Atanamayan Öğretmen Bunu Yapamadıktan Sonra Atansa Ne Yazar

Bir zamanların fenomen filmi Ölü Ozanlar Derneği, bilge ozanını kaybetti bugün. Sinemanın gülen yüzü Robin Williams, tıpkı filmde hayat verdiği karakter Bay Keating'in yaptığını yaptı ve "Ormandaki iki yoldan en az kullanılanı tercih etti.."

 

Kleinbaum'un kaleme aldığı, aynı adlı kitaptan uyarlanan Ölü Ozanlar Derneği, çekildiği yıl, zihnimizdeki klasik öğretmen algısına büyük bir darbe vurmuştu. Bir öğretmenin sınıfa girdiği anda sıradan bir öğretmenin çok ötesinde bir yol gösterici olabileceğini öğrenmiştik filmle birlikte.

 

 

 

ŞİİR VE EDEBİYATLA AÇILAN KAPI...

 

 

1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy'de öğretmenlik yapmaya geldiğinde başlıyordu. Okulun sıradışı Edebiyat öğretmeni Bay Keating, şiir ve edebiyat üzerinden hem okulun hem ailelerin aşırı disiplininden bunalmış öğrencilerinin ezbere yaşadıkları hayatta yeni bir kapı aralıyordu.

 

 

 

ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ'NİN SIRADIŞI ÜYELERİ

 

 

Artık onlar, sistemin kuşattığı bir akademinin sıradan öğrencileri değil, Ölü Ozanlar Derneği'nin sıradışı üyeleriydiler. Geceleri gizli gizli kaçıp buluştukları bir mağarada birbirlerine kısık sesle şiir okuyor, sistemin korku imparatorluğundan kaçırdıkları dizelerde, sözlerde kendilerini buluyorlardı. Ancak, Robin Williams'ın hayat verdiği ideal Bay Keating'in açtığı bu yeni kapı ile ezberi bozulan okul yönetimi ve diğer öğretmenlerin rahatsızlığı ayyuka çıkmış, Ölü Ozanlar Derneği'nin macerası bir öğrencinin intiharı ve Bay Keating'in istifası ile son bulmuştu.

 

 

 

HEY KAPTAN, KAPTANIM

 

 

Yayınlandığı yıl büyük yankı uyandıran film, hem ezber dayatması ile öğrenciyi bir makinaya çeviren eğitim sisteminin hem de zihinlerdeki öğretmen algısının sorgulanmasına neden olmuştu. Robin Williams da başarılı bir şekilde canlandırdığı Bay Keating rolü ile bir kez daha gönüllerde yer etmişti. 63 yaşında, erken bir veda ile aramızdan ayrılan Williams'tan geriye sessiz bir çığlık kaldı; "Hey Kaptan, Kaptanım."

 

 

 

ensonhaber

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim