Öğretmen Diyarı

Atanamayan İngilizce Öğretmenlerinden Maliye Bakanına Mektup

 Her aday ingilizce öğretmeni öğretmen atamaları döneminde kendilerine ayrılan kontenjanı merakla bekler. İngilizce gibi bir dünya dilinin ülkemizde öğreniminin yaygınlaştırılması amacıyla son yıllarda İngilizce öğretmenliği kadrolarında da gözle görülür bir artış yaşanmış ve bu da aday ingilizce öğretmenlerini oldukça mutlu etmiştir. Ne var ki atamalardaki artışa rağmen MEB'deki ingilizce öğretmenliği normundaki açık hiçbir zaman kapatılamamaktadır. Hatta atamalarda gözle görülür bir artış yaşanmasına rağmen kadro açığı hızla büyümektedir. Emekli olan veya görevi bırakan öğretmenlerin yerine yeterince atama yapılmadığı için açık her zaman aynıdır. MEB verilerine göre ingilizce öğretmenliğinin olması gereken kadro sayısı 76 bin, şu an görevde olan öğretmen sayısı ise 57 bin. Yani yaklaşık 19 bin öğretmenlik bir açık söz konusu.

 

MEB son yıllarda yaptığı atamalarla öğretmenlik kadrolarındaki açığın neredeyse tamamını 10 binin altına indirmiştir. Günümüzde 10 binin üstünde öğretmen açığı bulunan dört kadrodan biri ingilizce öğretmenliğidir. Diğer kadrolar ise din kültürü ve ahlak bilgisi, zihinsel engelliler öğretmenliği ve rehberlik psikolojik danışmanlık öğretmenliği kadrolarıdır. 

 

Geçtiğimiz yıl yapılan on bin öğretmen atamasından yaklaşık 5 bini ingilizce öğretmenliği kadrosuna yapılmıştır. Bu atamalar da pek çok aday ingilizce öğretmenini sevindirmiştir. Lakin bu yıl öğretmen açığının artması sonucu daha fazla ingilizce öğretmeni atamasının yapılması gereklidir. Çeşitli kurum ve kuruluşların yaptığı açıklamalarda ingilizce öğretmenliği atamaları oldukça düşük seviyede görünmektedir. Sayın Maliye Bakanı'ndan ricamız öğretmen atamaları kadrolarını arttırıp MEB'e daha fazla bütçe ayırarak ingilizce öğretmenliğindeki açığın 10 bin öğretmenin altında olacak şekilde yapılmasını sağlamaktır. Şu anda 17 bin kişilik bir kadro açığı söz konusudur. MEB'de kaliteli bir eğitim adına bu dönemde en az 8 bin kişilik İngilizce Öğretmenliği atamaları hem yıllarca işsiz bekleyen ve ülkemizin geleceğine bir şeyler katmak isteyen ingilizce öğretmenlerini sevindirecek hem de MEB'in ingilizce normundaki açığı büyük ölçüde kapatacaktır. 

 

mebpersonelleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim