Öğretmen Diyarı

Atanamadın Mı Öğretmenim?

Basit bir ticari girdi-çıktı prosesi uygulasak üniversitelerden mezun olan ve Türkiye'nin gerçek ihtiyacı olabilecek öğretmenleri salimen yetiştirip hem daha kaliteli olanaklarla dizayn edebiliriz. Ancak kötü yönetişim olarak son yıllarda “ne kadar üniversite o kadar başarı” sloganı ile birçok üniversite mezunu öğretmeni KPSS denilen zırvayla hendek atlatmaya çalışıyoruz. Şu an 300 ile 350 bin civarında öğretmen adayı atanmayı bekliyor. Bunların bir kısmı dershanelerde çalışarak hayatını idame etmeye çalışıyor.

 

 

 

Ya dershane olanağı bulamayanlar…

 

 

 

Ölsünler mi?

 

 

 

Radikal gazetesinden bir habere bakalım.

 

 

 

Gamze Filiz Arslan 2002'de Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümü'nden mezun olmuştu. Ancak atama hayali yıllardır gerçekleşmedi. 2013 yılında girdiği KPSS'den 57.33,682 puan aldı. İlk tercihi Güneydoğu ve Doğu illeriydi. Ancak buna rağmen atanamadı.İstanbul 'da bir dershanede kimya öğretmenliği yaparken işten çıkarılınca memleketi Sinop'a dönerek yeniden KPSS'ye hazırlanmaya başladı. Ancak önceki gün Gamze öğretmenin ölüm haberi geldi. Sinop'taki evinde bunalıma girip, av tüfeğiyle intihar etmişti. Üstelik Gamze öğretmenin intiharı ilk de değil. En son Aydın'ın Kuyucak ilçesinde, beden eğitimi öğretmeni 33 yaşındaki Alim Koç, ataması yapılmadığı için bunalıma girmiş ve canına kıymıştı.

Öğretmenlik eğitimi alıp atanamadıkları için ya ailelerinin yanında işsiz olarak hayatlarına devam eden ya da inşaat işçiliğinden garsonluğa kadar çeşitli işler peşinde koşan atanamayan öğretmenler, yıllardır seslerini duyurmaya çalışıyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2013 verilerine göre atanmış öğretmen sayısı 832 bin. Ataması yapılmayan öğretmen sayısı ise 300-350 bin. Her yıl yapılan atamalar öğretmen istihdamındaki sıkıntıları çözmeye yetmiyor. Öğretmenlik eğitimi alan ve istihdam edilen kişi sayısı arasındaki uçurum, atanamayan öğretmen sayısının artmasında temel sebep. Ayrıca Türkiye'de 12 yıl önce 63 eğitim fakültesi varken şu an sayı 100'ü buldu. Her yıl bu fakültelerden 40 bin kişi mezun oluyor. Atanamayan öğretmelerin bir kısmı Gamze Filiz Arslan'ın yaptığı gibi dershanelerde çalışıyor bir kısmı da ücretli öğretmen. Kadrolulara göre yaklaşık üçte biri maaş alan ücretli öğretmenlerin sayısı 70 binin üzerinde.

12 senedir atama bekleyen de var.

Bana uzun bir süre önce gelen bir e-maili paylaşmak istiyorum.

1071 Malazgirt Savaşı ile ecdadımız Anadolu kapılarını sonuna kadar Türk-İslam dünyasına açmıştır. Birçok savaş birçok mücadele ile bu aziz vatan yurt edinilmiştir. 1453'te İstanbul'un fethi yapılmış ve ecdadımız Balkanlara geçmiştir. Okullarımızda bu siyasi kronoloji eksiksiz anlatılmaktadır ancak ecdadımızı bu bölgelerde kalıcı kılan kültür ve medeniyeti ne kadar anlatılmaktadır yani ecdadımızın sanatı: camileri,  köprüleri, kervansarayları, külliyeleri, darüşşifaları, kümbetleri...

   İstanbul'a güzellik katan Sultan Ahmet Camii'ni herkes bilir ama onun mimarının Sedefkar Mehmet Ağa olduğunu ve yapılış öyküsünü kaç kişi biliyor? Bosna Savaşı sırasında Sırp bombardımanı sonucu yıkılan Mostar Köprüsü'nün feryadını kaç kişi duydu? O köprünün yapılış nedeni ve mimarisini kaç kişi biliyor? Osmanlı'da hat sanatının piri sayılan Şeyh Hamdullah'ı ve onun nadide çalışmalarını kaç kişi biliyor? Kübbet'üs İslam olarak adladırılan Ahlat şehrinin kültürel dokusunu ve cadde cadde tarihi eserlerini kaç kişi biliyor?Vesselam tarihimize sahip çıkmak sadece kronoloji bilgisi ile olmaz. Bizim köklü bir tarihimiz var ve muhteşem bir sanatımız var NE YAZIK Kİ bunları anlatacak SANAT TARİHÇİLERİMİZ yok!!!!!

   Ben, yıllardır atama bekleyen bir SANAT TARİHİ öğretmeniyim.Yıllardır atama dönemlerinde SANAT TARİHİNE ayrılan kontenjanların genellikle SIFIR''0'' olduğuna üzüntü ile şahitlik etmekteyim. Hala anlamadığım mesele şu bu zengin medeniyeti ve onun günümüzde yaşayan eserlerini anlatacak olan sanat tarihçilerine neden hala değer verilmemektedir? Maddi ve manevi kültürümüzü anlatması gereken sanat tarihi dersi neden hala liselerde okutulması gereken zorunlu dersler arasında değil?

   Sayın Milli Eğitim Bakanımıza sesleniyoruz: Lütfen 2014 öğretmen atamalarında artık sanat tarihçileri de görülsün, bize layık görülen kontenjan sayısı SIFIR ''0'' olmamalıdır. YILLARDIR ATAMA DÖNEMLERİNDE YOK SAYILAN SANAT TARİHİ ÖĞRETMENLERİNİN Allah rızası için sesine ses olunuz.

 

 

 

Allah rızası için ey bu ülkeyi yönetenler!

 

 

 

Gençliğinin baharında insanları dert kutusuna çevirmenin sizin için bir mantığı olabilir mi?

 

 

 

İntiharı bir çare olarak gören ve yaşamaktan bıkan insanların olması ülkeye nasıl katkı sağlayabilir?

 

 

 

Dershaneleri de kapattınız. 350 bin insana 100 bin civarında insanın eklenmesi ülkemizin faydasına olabilir mi?

 

 

 

2071'den bahsederken biz heyecanlanıyoruz ancak böyle basiretsiz bir eğitim sistemi karşısında korkumuz artıyor. Bunun bizim gibi eğitimciler tarafından konuşulması asıl mevzuların es geçilmesi demek oluyor. Öğretmenler eğitimi nasıl geliştireceğini, formasyon kalitelerini yükseltebilmeyi değil maaş, eğitim sisteminin bozukluklarını konuşması eğitsel eksilti değil midir?

 

 

 

Nesiller kobay olarak kullanılırken eriyip giden bir eğitim sistemi ile çöküşümüzü umarsızca izliyoruz.

 

 

 

Siyasetin boyunduruğundaki bir eğitim sistematizasyonu gelecek vaat etmiyor. Eğitimin yürütmesi işlevi siyasetin emrinde kalmalı ancak eğitimin ar-ge'si(araştırma geliştirme) işlevi siyasetten bağımsız bir kurum olarak temel destinasyon olmalıdır.

 

 

 

"Kenar-ı Diclede bir kurt kapsa koyunu,

Gelir de adl-i ilâhi Ömer'den sorar onu!"

İnanın dostlar, intihar eden öğretmenlerin vebali sadece ülkeyi yönetenlerin değil hepimizin üzerindedir. Çığlığımızın ulaştığı yere kadar doğru bildiklerimizi haykırmaya devam edeceğiz.

 

 

 

EĞİTİM UZMANI

BESTAMİ BOZKURT

Kaynak: Mebpersonel

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim