Öğretmen Diyarı

Ataması Yapılmayan Öğretmenlerin Sorunu
Eğitim-Bir-Sen Kırşehir Şube Başkanı Oktay Cebeci, kamuoyunda 'atanamayan öğretmen' sorunu olarak bilinen konunun, gelecek yıllarda daha da önemli bir mesele olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve hükumetin önüne geleceğini savundu.

Cebeci, yaptığı yazılı açıklamada, sendikanın Stratejik Araştırmalar Merkezinin hazırladığı "Yüksek Öğretime Bakış: 2017 Raporu" isimli araştırmasını değerlendirdi.

Türkiye'nin, 2023 hedeflerine ulaşabilmesi ve dünyayla rahat bir şekilde rekabet edebilmesi, akademik özgürlüğü ve üniversite özerkliğini destekleyen, paydaşlara karar mekanizmalarında yer veren, daha ademimerkeziyetçi bir yükseköğretim sistemi kurmasına ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen olarak, Türkiye'nin en büyük eğitim sendikası ve sivil toplum örgütü olmanın bilinciyle, eğitim sistemine ait çalışmaların sorumluluğuyla hareket ettiklerini vurgulayarak, "Rapor incelendiğinde, yükseköğretimin mevcut durumunun tarihsel eğilimler ve uluslararası kıyaslamalar dikkate alınarak ve veriye dayalı olarak ortaya konulduğu görülmektedir. Bu rapor sayesinde, daha etkin, verimli ve kaliteli bir yükseköğretim sisteminin tesis edilmesine yardımcı olacak temel analizler her yıl gerçekleştirilecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Cebeci, Türkiye'de sayıları 400 bini aşkın öğretmen adayının atama beklemesinin gözardı edilemeyeceğini aktaran Cebeci, şunları kaydetti: 

"Kamuoyunda 'atanamayan öğretmen' sorunu olarak bilinen konu, önümüzdeki yıllarda daha da önemli bir mesele olarak MEB'in ve hükumetin önüne gelecektir. Bütün bu veriler, yükseköğretim sisteminin kapsamlı bir şekilde izlenmesinin gerekliliğini açıkça ortaya koymaktadır. Bu rapor vesilesi ile yükseköğretimde karar alma süreçlerinin daha katılımcı, toplumsal talepleri dikkate alan ve veri temelli olarak gerçekleşeceğini umuyoruz."

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim