Öğretmen Diyarı

Ataması Yapılmayan Öğretmenler: 'Ölmeden önce atanmak istiyoruz'

Ataması Yapılmayan öğretmenler, Türkiye’deki öğretmen açığına dikkat çekerek Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde eylem yaptı. Öğretmen adayları, 'Ölmeden önce atanmak istiyoruz' diyerek diplomalarını ‘Diploma Tabutu’nun içine attı.
MEB'ın Kızılay'daki binası önünde toplanan kalabalık adına açıklama yapan Beden Eğitimi Öğretmeni Fahri Atmaca, bu ülkede Cumhurbaşkanı'nın da, Başbakan'ın da, bakanın da, avukatın da, bütün devlet büyüklerinin bir öğretmenin elinden geçmesi gerektiğini söyledi. Öğretmen olmadan öğrencilerin belirli seviyeye gelemeyeceğini ve yücelemeyeceğini belirten Atmaca, “Böyle kutsal bir mesleğin ülkemizdeki öğretmenin değerini görmek istiyoruz. KPSS giren aday sayısı verileri ortada bunun haricinde 400 bin öğretmen adayı olan bir ülkede 130 bine açık sayısı bunu karşılamak için verilen sadece 37 binlik kadro.” dedi.

Öğretmenlerin bu dünyada vazgeçilmez bir parça olduğunu işaret ederek, “Bizler olmasaydık siler o koltukta olmayacaktınız. Bizler bu ülkede öğretmenin değerinin anlaşılmasını istiyoruz. Bu kadar aday varken 37 binin çok düşük ve acı bir kadro sayısı olduğunu bildirmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı. 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MALİYENİN AĞZINA BAKAR DURUMDA

Öğretmenlerin mağduriyetinin giderilmesi isteyen Atmaca açıklamayı şöyle tamamladı:
“Bu mağduriyetimizin hem Kasım hem Şubat atamaları ile giderilmesini istiyoruz. 400 bin adayı yaklaşık 4 milyon 500 bin insan demektir. Bu insanları mutlu etmek sizin elinizde. Biz zengin bir ülkeyiz bizim bu yıl toplamda 100 bin kadro verecek bir bütçemiz olduğu kanısındayız. Bu cümleyi kurarken zorlanıyoruz. Çünkü ülkemizin eğitim anlayışı bir maliyenin ağzına bakar durumdadır. Ülkemizde eğitim açığı kapatılmadığı müddetçe eğitimde istenilen değişim asla yaşanmayacaktır. Ücretli bir öğretmenlikle kalite ve verimi sağlamayı düşürmek uluslararası alanda ben de varım diyebilmek hayaldir.”

Açıklama sonrası öğretmen adayları, 'Ölmeden önce atanmak istiyoruz' diyerek diplomalarını ‘Diploma Tabutu’nun içine attı. Ardından 'Ankara‘nın Bağları’ şarkısı eşliğinde oynadı. 

MEB önünde eylemlerini tamamlayan kalabalık olaysız şekilde dağıldı.

 

Kaynak: sendikahaberleri.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim