Öğretmen Diyarı

Ataması Yapılmayan Öğretmen 414 Bin, Kontenjanlar Yine Arttı
 YÖK, ataması yapılmayan öğretmen sayısının 1 milyona ulaşması için hummalı bir çalışma başlattı.
YÖK başkanı Yekta Saraç'ın AA muhabirine yaptığı açıklamaya göre 2016-2017 yılı için üniversitelerin kontenjanları %5 artırıldı. Yeni yıl için kontenjanlar 867 bin 191 olarak belirlendi. Eğitim fakültelerinde de kontenjanlar %5'in üzerinde artırıldı.

YÖK'ün formasyon belgesi ve Eğitim Fakültesi fakültelerinin kontenjanlarını bu denli arttırması ve öğretmen atamalarının azalmış olması, atama bekleyen öğretmenleri her yıl daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya getirecek. Artırılan kontenjanlarla da binlerce gence gerçekleşmesi imkansız olacak umut aşılanmış olacak. Eğitim Fakültelerinin kontenjanlarının, hatta üniversite kontenjanlarının artırılması bu ülkenin geleceğin düşünmemektir, plansızlık ve programsızlık YÖK gibi bir kurumun diğer adı olmuştur.

Ataması yapılmayan onca öğretmen varken kontenjanların artırılması sağlıklı insanların yapacağı bir değişiklik değildir. Üniversitelerden sorumlu YÖK'ün aklını başına devşirmesi gerekmektedir. Eğer böyle giderse Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 yılında atama bekleyen öğretmen sayısı 1 milyonun üzerine çıkacak. Bu veriler ışığında Milli Eğitim Bakanlığı'nın da öğretmen ihtiyacı 70-80 bin bandına düşmüşken birilerinin YÖK'e dur demesi gerekmektedir. YÖK, aldığı bu kararlarla eğitim camiasını şoka uğratmıştır. Devletin gerekli mercileri harekete geçerek müdehale edilmeli, değerli gençlere boş umutlar verilmesini önlemelidir.

Durum ortada iken bu kontenjan artışının sebebi, izahı(eğer varsa) eğitim camiası tarafından YÖK başkanı Yekta Saraç'tan bekleniyor.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim