Öğretmen Diyarı

Atamaları Rahatlatacak Formül

Milli Eğitim Bakanlığı norm kadro doluluk oranı özellikle son yıllarda yapılan atamalar ile bir hayli yükselmiş, geriye resmi verilere göre yaklaşık 96 bin norm açığı kalmıştır. Bu durum öğretmen atamalarını 2017 yılından sonra olumsuz etkileyecektir.

Atama bekleyen eğitim fakültesi mezunu öğretmen sayısı 250 binleri bulmakta, formasyon alanlar ile birlikte bu sayı 400 bini aşmaktadır. MEB'in ihtiyacı ise sadece 95 bindir. Bu durum atamaları sıkıntıya sokacak, öğretmenler daha çok işsiz kalacaktır.

Bu sorunun çözümü için emekli öğretmenlerin maaşına 300 TL seyyanen zam yapılmalı, emekli ikramiyeleri artırılmalı ve zorunlu emeklilik yaşı 65'ten 60'a düşürülmelidir. Bu durumlar sağlandığı zaman yaklaşık olarak 100 bin norm açığı daha oluşacaktır. Dolayısıyla öğretmen atamaları rahatlayacak ve MEB'in norm kadrosunun doluluk oranı iş bekleyen öğretmenlerin korkulu rüyası olmayacaktır.

Öte yandan YÖK ve MEB koordineli çalışarak formasyon sayısını minimize etmeli veya tamamen formasyonu kaldırmalıdır. ÖSYM ise yine gerekli kuruluşlarla diyalog kurup üniversitelerin eğitim fakültesi kontenjanlarını bölüm/branş ihtiyaç projeksiyonuna göre %50-90 arasında azaltmalıdır.

Bütün bu işlemler yapıldığında ve MEB'in derslik yapımına gereken önemi verdiğinde 4-5 yıl içerisinde atama bekleyen öğretmen sorunu çözülmüş olacak, MEB'in içindeki lisans mezunu öğretmen oranı, eğitim kalitesi artacak, öğretmen başına daha az öğrenci düşecek ve uzun vadede ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacaktır.

Yeni kurulacak hükümetin öncelikle eğitime, öğretmene ve ülke geleceğine yatırım yapması, öğretmen atamaları sorununu çözmesi gerekmektedir. 2016 yılının Şubat ayında yapılacak 30 bin öğretmen atamasının peşine Ağustos ayında da umarız 50-60 binden az olmayan bir atama gerçekleşir, öğretmenler işsiz kalmamış olur.

 

Kaynak. www.mebpersonel.com

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim