Öğretmen Diyarı

Atama Kontenjanı Düşük Öğretmenler Örgütlensin

Öğretmen atamalarına ilişkin kontenjanlar geçtiğimiz gün sürpriz bir saatte açıklandı. Bazı öğretmen adayları -sınıfçılar gibi- açılan yüksek kontenjandan oldukça memnun kaldı. Ancak birçok alan dersi öğretmeni beklediği sayıyı bulamayınca endişelendi. Öğretmen atamalarında atamaya ilişkin kontenjan yükseldikçe başvuranların kontenjana atanma olasılığı artıyor. Bununla birlikte kontenjanın taban puanı da düşüyor. Ne var ki kontenjanı düşük olan kadrolara da girmek bir o kadar zor. Çünkü kontenjanın düşük olması demek başvurularda atanma olasılığının düşük olması demek. Ayrıca kontenjan düşüklüğü sadece o kadroya başvuran adaylar arasında bir rekabetin yaşanmasına neden oluyor. Yani düşük kontenjanlı kadrolara yüksek puanlı atamalar gerçekleştirilirken sınıf öğretmenliği, beden eğitimi öğretmenliği, rehberlik gibi alanlarda adaylar çok düşük puanlarla atanabiliyor. 

 

Tarih normunu ve sınıf öğretmenliği normunu ele alarak yazımızı örneklendirelim ve daha anlaşılır bir hale getirelim. Tarih normu ülkemizde yıllardır ihmal edilen, programda açığın artmasına rağmen verilen kadro sayısının yıllar geçtikçe azaldığı bir normdur. Tarih kadrosu için bu yıl bakanlık 343 kişiyi layık görmüştür. Oysa ki açık bu sayının kat kat üstündedir. Öğretmen açığına değinmeden atamanın nasıl yapıldığına dikkat edelim. Kadroya başvuran kişi sayısının 3000 kişi olduğunu varsayalım. 3000 kişi arasından seçilecek 343 kişi, başvuran kişiler arasında puanı en yüksek olan kişiden başlamak üzere seçilir. Daha sonra puanlar en düşüğe doğru sıralanır. 343üncü kişi atandıktan sonra sistem kapatılır ve geri kalanlar atanmaz. Atanma sayısı bu kadar düşük olduğu için aslında yarışma bu 3 bin kişi arasında yaşanmaktadır. Sadece sayı düşük olduğu için rekabet şiddetlenir. Bu nedenledir ki tarih normuna başvuru yapan adaylar her yıl KPSS'de çok yüksek puan alan adaylar arasından çıkmaktadır.

 

Bu yıl yıldızı parlayan sınıf öğretmenliği normunu da inceleyelim. Son kontenjan açıklamasından sınıf öğretmenliği normuna 6 bin kontenjan açıldı. Yani atanacak yedi öğretmenden biri sınıf öğretmeni olacak. Bu kadroya da 10 bin kişinin başvurduğunu varsayalım. Başvuran on bin kişiden altı bini yine on bin kişi arasından en yüksek puanlıdan başlayıp en düşüğe doğru atamaların yapıldığı bir süreci işletir. 6 bininci kişi atandıktan sonra sistem kapanır geri kalanlar dışarıda kalır. Sayı yüksek olduğu için atanma ihtimali de yüksektir. Ayrıca yine sayı yüksek olduğundan 6 bininci kişiye gelene kadar KPSS puanları düşer ve bir bakmışsınız 60-70 gibi komik rakamlarla öğretmenler atanıvermiş. Öte yandan tarih normuna atananların puan ortalaması 80-90 arasındadır. İşte her atama döneminde öğretmenler arasında böyle bir adaletsizlik bulunmaktadır. 

 

Bu atama döneminde mebpersonelleri.com olarak tüm öğretmen adaylarına sesleniyoruz. Sesinizi duyurmak için örgütlenin, biz de destek verelim. Bakın geçtiğimiz dönemde bunu engelli memur adayları grev yaparak denedi ve kadroların arttırılması sağlandı. Yine bazı branşlarda sosyal medyada örgütlenmeler yapıldı, durum ulusal basına da yansıyınca bakanlık coğrafya gibi bazı alanlarda tek dönem de olsa kontenjanı arttırdı. Bunu sizler de yapabilirsiniz. Özellikle tarihçilerin örgütlenmesini istiyoruz. Umarız yapılan tüm girişimler sonuç bulur ve kadro sayıları yükseltilir. Kadro sayısı belli olmuş daha ne yapalım diye düşünmeyin. Önümüzdeki yıl ve sonraki her yıl öğretmen ataması yapılıyor, onlara yetişin. Tüm öğretmen adaylarına bol şans dililyoruz

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol